Erişkin ratlarda kurkumin takviyesinin karaciğer dokusunun oksidan/antioksidandurumu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of kurkumin reaction on oxidant / antioxidantstatus of liver daw in adult rats
  1. Tez No: 597486
  2. Yazar: CANSU TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar ve Deney Hayvanları (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Alternatif ve tamamlayıcı tıpta en çok kullanılan ürünler bitkisel ajanlardır. Kurkumin, Curcuma longa L. (zerdaçal) bitkisinden elde edilir. Anti-kanser olan kurkuminin; kolon, bağırsak, özofagus, deri, meme bezleri, oral kavite, mide, akciğer ve karaciğerde tümörogenezi baskıladığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Yapılmış olan çoğu çalışmada ise kurkumin antioksidan özelliğiyle ilaçların, alkolün, radyasyonun, ağır metallerin sağlıklı dokular üzerindeki hasarları önleyici etkisi görülmüştür. Bu çalışmada kurkumin takviyesinin erişkin ratlarda karaciğer dokusundaki oksidatif stres ve antioksidan savunma üzerine etkilerini araştırdık. Araştırma süresince toplam 16 adet rat kullanıldı ve bu ratlar 2 gruba ayrıldı. Deney grubundaki ratlara (n=8) 12 gün boyunca günde 300 mg/kg dozunda kurkumin (C1386; Sigma Chemical, St. Louis, MO) mısır yağı içinde çözdürülüp oral gavaj yoluyla verildi. Kontrol grubundaki ratlara ise taşıyıcı etkisini ortadan kaldırmak amacı ile kurkumin ile eşit oranda mısır yağı verildi. Ratlar 12 günlük takviye periyodu boyunca her gün kurkumin veya taşıyıcı verilmeden önce tartıldı. Son kurkumin ve mısır yağı takviyesinden 24 saat sonra ötenazi gerçekleştirildi. Her iki grubun karaciğerleri alınıp hazırlanarak total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS) ve malondialdehit (MDA) parametreleri çalışıldı. Çalışmada ölçülen total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) değerleri arasındaki istatistiksel anlamlar değerlendirildiğinde; kontrol grubuna göre deney grubundaki artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Kurkumin verilen grupta MDA seviyeleri kontrol grubuna göre azalma eğilimi göstermesine rağmen iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The most commonly used products in alternative and complementary medicine are herbal agents. Curcumin is obtained from the Curcuma longa L. plant. Anti-cancer curcumin has been shown to suppress tumorogenesis in colon, intestine, esophagus, skin, mammary glands, oral cavity, stomach, lung and liver in some studies. In most of the studies, the antioxidant properties of curcumin; drugs, alcohol, radiation, heavy metals prevent damage on healthy tissues were seen. In this study we investigated the effects of curcumin supplementation on oxidative stress and antioxidant defense in liver tissue in adult rats. A total of 16 rats were used during the study and these rats were divided into two groups. The rats in the experimental group (n = 8) were fed with 300 mg / kg curcumin (C1386; Sigma Chemical, St. Louis, MO) for 12 days. The rats in the control group were given corn oil in equal proportion with curcumin to eliminate the carrier effect. Rats were weighed every day for 12 days before the administration of curcumin or carrier. Euthanasia was performed 24 hours after the last curcumin and corn oil supplementation. Livers of both groups were prepared and worked for total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS) and malondialdehyde (MDA) parameters. When the statistical significance between total antioxidant capacity (TAS) and total oxidant capacity (TOS) values measured in the study were evaluated; the increase in the experimental group was statistically significant compared to the control group. Although the MDA levels in the curcumin group showed a tendency to decrease compared to the control group, there was no statistically significant difference between the two groups.