Tahtalı, Çayırköy ve Davuldere göletleri alglerinin taksonomik ve ekolojik yönden incelenmesi
Investigation of algae at Tahtali, Çayirkoy and Davuldere ponds from taksonomic and ecological aspect
- Tez No: 597510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU MORKOYUNLU YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Şubat 2018-Kasım 2018 tarihleri arasında Kocaeli İli sınırları içerinde bulunan Tahtalı, Davuldere ve Çayırköy Göletlerinin bazı su kalitesi parametreleri, fitobentoz, fitoplankton kompozisyonları mevsimsel olarak incelenmiştir. Tahtalı Göletinde yıllık ortalama pH 7,95±0,62; sülfat 17,88±2,19 mg/l; sülfit 0,16±0,06 mg/l; amonyak azotu 0,10±0,01 mg/l; nitrit 0.06±0,01mg/l; nitrat 3,36±2,03 mg/l; serbest klor 0,03±0,01 mg/l; çinko 0,02±0,01 mg/l; potasyum 2,43±0,49 mg/l olarak tespit edilmiştir. Demir, bakır ve fosfat değerleri 0,001 mg/l den düşük olduğu için tespit edilemedi olarak değerlendirilmiştir. Çayırköy Göletinde yıllık ortalama pH 7,97±0,20; sülfat 21,75±2,12 mg/l; sülfit 0,11±0,01 mg/l; amonyak azotu 0,06±0,01 mg/l; nitrit 0,02±0,01 mg/l; nitrat 0,28±0,12mg/l; serbest klor 0,01±0,01 mg/l; potasyum 2,17±0,65 mg/l olarak tespit edilmiştir. Çinko, demir, bakır ve fosfat değerleri 0,001 mg/l den düşük olduğu için tespit edilemedi olarak değerlendirilmiştir. Davuldere Göletinde yıllık ortalama pH 7,87±0,820; sülfat 21,90±1,47 mg/l; sülfit 0,20±0,06 mg/l; amonyak azotu 0,06±0,01 mg/l; nitrit 0,05±0,02 mg/l; nitrat 1,31±1,06 mg/l; serbest klor 0,01±0,05 mg/l; potasyum 2,83±1,27 mg/l olarak tespit edilmiştir. Çinko, demir, bakır ve fosfat değerleri 0,001 mg/l den düşük olduğu için tespit edilemedi olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, tüm göletlerde, Bacillariophyta'ya ait 28, Chlorophyta'ya ait 10, Cyanobacteria'ya ait 3, Miozoa'ya ait 3, Charophyta'ya ait 8, Ochrophyta'ya ait 2 ve Euglenozoa'ya ait 10 takson olmak üzere toplam 64 takson tespit edilmiştir. Bunlardan, Parvodinium goslaviense (Woloszynska) Carty ve Jadwigia neglecta (A.J.Schilling) Moestrup taksonları Türkiye tatlısu alg florası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, some parameters of water quality, phytobentose, phytoplankton composition of Tahtalı, Davuldere and Çayırköy Ponds, which are in Kocaeli province were examined seasonally between February 2018 - November 2018. Mean values of measured parameters in Tahtalı Pond was as respectively: pH 7.95 ± 0.62; sulfate 17.88 ± 2.19 mg/l; sulfide 0.16 ± 0.06 mg/l; ammonia nitrogen 0.10 ± 0.01 mg/l; nitrite 0.06 ± 0.01mg/l; nitrate 3.36 ± 2.03 mg/l; free chlorine 0.03 ± 0.01 mg/l; zinc 0.02 ± 0.01 mg/l; potassium 2.43 ± 0.49 mg/l. The iron, phosphate and copper levels were found to be less than 0.001 mg/l, which was considered as undetectable. Mean values of measured parameters in Çayırköy Pond was as respectively: pH 7,97 ± 0,20; sulfate 21,75 ± 2,12 mg / l; sulfite 0,11 ± 0,01 mg / l; ammonia nitrogen 0,06 ± 0,01 mg / l; nitrite 0,02 ± 0,01 mg/l; nitrate 0,28 ± 0,12 mg/l; free chlorine 0,01 ± 0,01 mg/l. The potassium was determined as 2,17 ± 0,65 mg/l. The zinc, iron, copper and phosphate values were evaluated as not detected because they were lower than 0,001 mg/l. Mean values of measured parameters in Davuldere Pond was as respectively: pH 7.87 ± 0.820; sulfate 21.90 ± 1.47 mg/l; sulfide 0.20 ± 0.06 mg/l; ammonia nitrogen 0.06 ± 0.01 mg/l; nitrite 0.05 ± 0.02 mg/l; nitrate 1.31 ± 1.06 mg/l; free chlorine 0.01 ± 0.05 mg/l. The potassium was determined as 2.83 ± 1.27 mg/l. The zinc, iron, copper and phosphate values were considered to be undetectable as they were lower than 0.001 mg/l. In the study at all ponds, 28 taxa belong to Bacillariophyta, 10 belong to Chlorophyta, 3 belong to Cyanobacteria, 3 belong to Miozoa, 8 belong to Charophyta, 2 belong to Ochrophyta and 10 taxa belong to Euglenozoa and totally 64 taxa were identified. From these taxa Parvodinium goslaviense (Woloszynska) Carty ve Jadwigia neglecta (A.J.Schilling) Moestrup are new records for Turkish Algal Flora.