Başarılı ve başarısız dakriosistorinostomi olgularının spiral bilgisayarlı tomografi-dakriosistografi ile incelenmesi ve başarısızlığın sebeplerinin araştırılması
- Tez No: 59760
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Onsekiz başarısız ve on başarılı DSR (dakriosistorinostomi) olgusuna spiral bilgisayarlı tomografi-dakriosistografi (spiral BT-DSG) incelemesi yaptık. BT incelemesinin öncesinde lakrimal keseyi boşaltmak amacıyla lakrimal masaj uyguladık ve bunun ardından suda-çözünen kontrast maddeden, göz damlası şeklinde, 1- 2 damla/dakika hız ile 4-6 dakika kadar konjonktival cul-de-sac içerisine damlattık. Topikal opak uygulanması biter bitmez nazolakrimal drenaj sistemini aksiyel planda, volümetrik data elde etme imkanı tanıyan spiral BT ile inceledik. BT çekiminde parametrelerimiz 120 kV, 90-140 mA, 2 mm masa hareket indeksi ve 1 mm görüntü rekonstrüksiyon indeksi şeklindeydi. Bir milimetre kalınlığında elde edilen aksiyel görüntülerden koronal ve gerek duyulduğunda semikoronal, sagital ve oblik görüntü reformasyonlan yapıldı. Seçilmiş bazı olgularda 3-boyutlu görüntüler oluşturuldu. Her olguda DSR'ye ait kemik ostium, çevre oluşumlar ile ve kontrast madde ile dolu olarak izlenen lakrimal kese ile ilişkisi gözetilerek incelendi. Ek olarak, osteotomi penceresinin A-P (antero-posterior) ve vertikal çaplan ölçüldü. Başarılı ve başarısız DSR olguları yaşa, cinsiyete, preoperatif şikayet süresine, DSR operasyonunun hangi göze uygulandığına, lakrimal fossanm hemen medialinde etmoid hava hücresi bulunup bulunmadığına, kemik ostiumun büyüklük ve lokalizasyonuna ve lakrimal kesenin büyüklüğüne göre karşılaştırıldı. İki olgu grubu arasında yaş, cinsiyet, preoperatif şikayet süresi ve operasyonun tarafı kıyaslandığında anlamlı bir farkın olmadığı görüldü. Bununla birlikte, kemik ostiumun büyüklüğü, uygun yerde olup olmaması ve ön etmoid hava hücresinin kese hizasına kadar uzanıp uzanmaması açısından kıyaslandığında iki olgu grubu arasında anlamlı bir fark saptandı. Kemik ostiumun yeterince büyük olmaması, uygun yerleşimde olmaması ve medialde etmoid hava hücresinin varlığı, DSR başarısını azaltan faktörler olarak değerlendirildi. Yukarıda bahsedilen değişkenler ile nüks zamanı arasında bir ilişki olup olmadığı da incelendi ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Bunun yanısıra başarısız DSR olgularının 3 'ünde etmoid sinüzit, 2'sinde konka bülloza, 2'sinde nazal polipozis, l'inde medial kantusta kistik kitle ve birinde de 60rinostomi alanında granülom formasyonu gözlendi ve tüm bu bulguların DSR'nin başarısızlığında rol oynayabilecekleri ve reoperasyondan önce veya reoperasyon şurasında düzeltilmelerinin gerektiği düşünüldü. Spiral BT-DSG tetkikinin başarısız DSR olgularında başarısızlığın sebeplerinin araştırılmasında değerli bir inceleme yöntemi olduğunu ve cerraha reoperasyon öncesi planlama açısından faydalı bilgiler verdiğini düşünmekteyiz. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eighteen unsuccessful and ten successful DCR (dacryocystorhinostomy) patients were examined by spiral computed tomography-dacryocystography (spiral CT-DCG). Before the CT examination, lacrimal massage was applied to empty the lacrimal sac, and then water-soluble contrast media, used as eye drops, was dripped into the conjunctival cul-de-sac with a rate of 1-2 drops/min for 4-6 minutes. Immediately after the topical use of the contrast, nasolacrimal drainage system was examined by spiral CT in axial plane with volumetric data acquisition. CT scanning parameters were as 120 kV, 90-140 mA, 2 mm table motion index and 1 mm reconstruction index. Coronal, and if needed semicoronal, sagittal and oblique image reformations were done from the 1 mm- thick axial images. 3-D images were obtained in selected cases. Bony ostium of DCR was examined in each case, considering its relation to the surrounding structures and its position relative to the contrast filled lacrimal sac. In addition, A-P (antero-posterior) and vertical diameters of the osteotomy window were measured. We compared DCR failures with successful DCRs with regard to age, gender, duration of complaints till the operation, side of the DSR, presence of ethmoid air cell immediately adjacent to the lacrimal fossa, location and size of the ostium and size of the lacrimal sac. No significant difference was found between the age, gender, preoperative complaint duration and side of the successful and unsuccessful DCR groups. However, there found to be a significant difference between the two groups regarding the size and appropriateness of the location of bony ostium and presence of intervening anterior ethmoids. Inappropriate size and location of bony ostium, and presence of an intervening anterior ethmoid were all seemed to increase the failure rate. There was no significant relation between the time of recurrence and the parameters mentioned above. Furthermore, we detected ethmoid sinusitis in 3, aerated middle turbinate in 2, nasal polyposis in 2, a cystic medial chantus mass in 1 and granuloma formation at 62rhinostomy site in 1 of the DSR failure patients, all of which may be a factor contributing to the failure and must be corrected before or at the reoperation. We concluded that spiral CT-DCG is a valuable tool in detecting the cause of the DCR failure and may help the surgeon in planning the reoperation. 63