Çevrimiçi annelerin stres düzeylerinin demografik değişkenlere göre incelenmesi
Analysis of online moms' stress level according to demographic variables
  1. Tez No: 597638
  2. Yazar: GİZEM KARACA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi annelerin maruz kaldıkları bilgi kirliliği ve kaynaklarının ideale ulaşmada güçlük yaratması durumunun ebeveynlik stresi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma kapsamında internette bilgi edinmeye yoğun şekilde ihtiyaç duydukları ifade edilen erken çocukluk dönemi (0-3 yaş) ebeveynlerinin öz-yeterliliklerinin stres düzeylerine etkisini anlayabilmek amacıyla internette bilgi arama deneyimleri araştırılmış, ortaya çıkan sonuçları demografik özellikleri de göz önünde bulundurarak yorumlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem seçilmiştir. 0-3 yaş döneminde bulunan çocuğa sahip 364 anne ile nicel aşamada, 10 anne ile nitel aşamada görüşme yapılmıştır. Araştırmanın verileri Aydoğan ve Özbay (2017) tarafından geliştirilen, Ebeveyn Stres Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Nicel bulgular; yaş, çocuk sayısı, eğitim, gelir düzeyi ve bakım desteği gibi demografik değişkenlerin ebeveynlik stres düzeyini etkilemediğini, annelerin internet kullanım süreleri ile stres düzeylerinin arasında ilişki bulunmadığını ortaya koymuş fakat nitel görüşmeler çocuk sayısı, bakım desteği ve internet kullanımının stresi olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Her iki yöntem de kronik hastalığa sahip annelerin ve kronik hastalık tanılı çocuğu bulunan annelerin internet kullanımının ebeveyn stres düzeyini arttırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of online moms' exposure to information pollution and the difficulty in reaching the ideal situation on parenting stress. In the context of the research, in order to understand the effect of self-efficacy of early childhood (0-3 years) parents who expressed an intense need for being informed through the Internet, their experiences of information search on the Internet were investigated and the results were interpreted by considering their demographic properties. In this research, a mixed-method was used in which quantitative and qualitative research methods were used together. Interviews were conducted with 364 mothers of children aged 0-3 at the quantitative stage and 10 mothers at the qualitative stage. The data of the study was collected by the Parent Stress Scale and Personal Information Form developed by Aydoğan and Özbay (2017). Quantitative findings; Demographic variables such as age, number of children, education, income level and care support did not affect parenting stress level, and there was no relationship between mothers' internet usage time and stress levels. However qualitative findings were shown that the number of children, care support and internet usage time may adversely affect parenting stress. Both methods showed that the use of the Internet increases the parental stress level of mothers with chronic diseases and mothers with children diagnosed with chronic diseases.