Kadınlarda yaşa bağlı olarak yüz bölgesinde meydana gelen morfolojik değişimler: İstanbul-Esenyurt örneklemi
Morphological variations in the face on women in based on age: İstanbul-Esenyurt sample
  1. Tez No: 597655
  2. Yazar: SEMRA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Forensic Medicine, Anthropology, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yüz biyometrisi ve karakteristiği her insanda farklı olduğundan, yüz ve yüze ait karakteristik özellikler adli vakalarda kimliğin tespit edilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı kadınlarda yaşa özgü yüz karakteristiklerini belirlemek ve toplumumuza ait veri tabanı oluşturulmasına öncülük etmektir. Bu çalışma, İstanbul, Esenyurt İlçesinde yaşayan beş farklı yaş grubundan (20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69) 100 gönüllü kadın üzerinde yürütülmüştür. Gönüllülerin yüz fotoğrafları frontal, lateral ve 450 oblik (fronto-lateral) olmak üzere üç farklı açıdan standardize edilerek çekilmiştir. Yaşlanma karekteristiklerini belirlemede frontal, glabella, lateral orbital, nazolabial, oral ve preauriküler bölge Lemperle Kırışıklık Değerlendirme Ölçeği referans alınarak; bukkal bölge ise Tsukahara ölçeği referans alınarak beş farklı gözlemci tarafından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS versiyon 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler frekans ve yüzde olarak verilmiştir. Gönüllülerin yaşı ile kırışıklık değerlendirme skorları arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi, gözlemciler arasındaki uyumun değerlendirilmesinde ise Kappa testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each person has different facial biometrics and characteristics. In finding the missing persons and analyzing the forensic cases, the face and the characteristics of the face are important for identification. The aim of this study was to measure the severity of morphological variations based on the age among the certain age groups on women in Turkish population and to set reference values for forensic aging studies conducted within the scope of Forensic Anthropology. This study was carried out on 100 volunteer women in five different age groups (20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69) living in İstanbul Region. With the selected reference photo scale, 6 anatomical points (horizontal forehead lines, glabella, nasolabial groove, subzygomatic region, preauricular region, lateral orbital and lower cheek sag) showing aging characteristics in the face were taken as reference and each individual was evaluated by five different analysts according to the Lemperle aging scale and the reference value in the Lemperle scale was compared with the photograph and classified independently. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS version 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA). Descriptive statistics are given as frequency and percentage. In the context of the reliability and validity of the results of the measurement, the linear relationship between age of participants and aging scar scores was evaluated by Spearman correlation test.