Poli(pirol-KO-o-anisidin)/kitosan kompozitinin kimyasal sentezi karakterizasyonu ve termal özelliklerinin incelenmesi
Chemical synthesis and characterization of poli(ppyrrole-CO-o-anisidine) / chitosan composite andinvestigation of thermal properties
  1. Tez No: 597664
  2. Yazar: GÜNTÜLÜ EĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
POLI(PIROL-KO-O-ANISIDIN)/KITOSAN KOMPOZITININ KIMYASAL SENTEZI KARAKTERIZASYONU VE TERMAL ÖZELLIKLERININ İNCELENMESI Bu çalışmada , Poli(pirol-ko-o-anisidin)/kitosan kompozit (kz) oksidatif kimyasal polimerizasyon yöntemi kullanılarak amonyum persülfat katalizörlüğünde sentezlenmiştir. Kitosan % 2'lik asetik asit çözeltisinde monomerler farklı oranlarda eklenerek 1 M HCl çözeltisinde çözünmüştür. Kompozit örneklerinin karakterizasyonu FT-IR, 1H-NMR, SEM, DSC ve UV-Vis teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çözünürlük testleri sonucunda genel olarak kompozit örneklerinin denenen çözücülerde az çözündüğü gözlemlenmiştir. Kompozit örneklerinin farklı boyutlardaki SEM görüntüleri poli(pirol-ko-o-anisidin) kopolimerinin (kp) görüntüleri, kitosanın görüntüleri ve birbirleri ile kıyaslanmıştır. SEM görüntüleri kompozitin oluştuğunu ve monomer oranı değiştikçe kompozitin yapısının değiştiğini göstermektedir. UV-vis analiz sonuçlarına göre miktarı daha fazla olan monomerin kz yapısında daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır. DSC analizleri 5:5 oranındaki kz ve 2:8 oranındaki kz örneklerinin Kp ve 8:2 Kz örneklerinden termal olarak daha kararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Kz örneklerinin elektrokimyasal kararlılıkları dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen voltamogramlar birbirleri ile kıyaslandığında voltamogramı en kararlı akım değerlerine sahip olan 8:2 oranındaki kz örneğinin diğer örneklere göre elektrokimyasal olarak daha kararlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CHEMICAL SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLI (PIROL-KO-O-ANISIDIN) / CHITOSAN COMPOSITE AND INVESTİGATİON OF THERMAL PROPERTIES In this study, poly (pyrrole-co-o-anisidine) / chitosan composite (kz) was synthesized by ammonium persulphate catalyzed using oxidative chemical polymerization method. Chitosan was dissolved in 2% acetic acid solution and monomers were added in different ratios and dissolved in 1 M HCl solution. Characterization of composite samples was performed using FT-IR, 1H-NMR, SEM, DSC, CV and UV-Vis techniques. As a result of solubility tests, it was observed that composite samples were generally less soluble in the solvents tested. SEM images of different sizes of composite samples were compared with images of poly (pyrrole-co-o-anisidine) copolymer (kp), chitosan images and each other. SEM images show that the composite is formed and the structure of the composite changes as the monomer ratio changes. According to the results of UV-vis analysis, it is concluded that monomer having higher amount is more effective in kz structure. DSC analysis showed that the 5: 5 ratio of kz and 2: 8 ratio of the kz samples were thermally more stable than the Kp and 8:2 Kz samples. Electrochemical stability of Kz samples was determined by using cylic voltammetry technique. When the obtained voltamograms were compared with each other, it was found that the 8:2 ratio kz sample having the most stable current values of the voltamogram was more electrochemically stable than the other samples.