Increase in efficiency of cold rolling mill erection process
Soğuk haddehane montajının verimliliğinin artırılması
  1. Tez No: 597668
  2. Yazar: HATİCE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARCAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
1930'lu yıllarda Türkiye'de demir çelik sektörünün altyapısı atılmış, 1937 yılında Karabük Demir çelik yassı ürün talebini karşılamak için kurulmuştur. Çelik sektörü özellikle 2001 yılından sonra, hızlı bir büyüme ivmesi kazanmıştır. Son on beş yıllık süreçte Türkiye, Demir Çelik sektöründe hızlı büyüyen ülkelerden biri olmuştur. Otomotiv ve makine imalatı gibi yoğun metal girdisi olan sektörlerin büyüme eğiliminde olması bu gelişmede ön plana çıkmaktadır. Yassı ve yapısal çelik üretim tesislerine artan yatırımlarla, farklı iş sahaları ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de soğuk haddehane kurulum süreçleridir. Soğuk haddehane montajında süreç yönetimi üç ana bölümde mekanik, borulama ve elektrik olmak üzere çalışılmaktadır. Bu yüzden birimler arasında iletişimin ve koordinasyonun etkin bir şekilde sağlanması önemlidir. Bu sürecin doğru planlaması ve sistemlerin organizasyonu etkin bir şekilde sağlanması proje verimliliğini arttıracaktır. Bu çalışmada iki benzer soğuk haddehane kompleks montajının incelenmesi, proje planlama süreci üzerinden karşılaştırılması ve buna gelecek projeler için daha etkin çözümler üretilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, öncelikle bu iki haddehanenin sistemleri tanımlanmış ve farklılıkları ile benzer yönleri tarif edilmiştir. Öncelikle, proje detayları karşılaştırılarak, karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların muhtemel sebepleri tanımlanarak, proje yönetim tekniklerinden PERT analizi ile en uygun toplam montaj süresi belirlenmiştir. Sonrasında üretim hatlarını gerçekleşen süreler ve çalışan eleman sayıları ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By 1930s, infrastructure of the iron and steel industry in Turkey has been shaped. KARDEMIR was establish in 1937 to meet the demand for iron and steel flat demands. Particularly after 2001, the steel sector gained a rapid growth. Within the recent fifteen-years, Turkey has been one of the fastest growing countries in iron and steel sector. The fact that the sectors with intense metal inputs such as automotive and machinery industries have the tendency to grow and become prominent in this development. With the increasing investments on flat and structural steel production facilities, various courses of businesses have emerged. One of them is processes of cold rolling mill erection which involves a relatively complex process. The process management is carried out in three main sections such as mechanical, piping and electrical works. Therefore, it is important to ensure effective communication and coordination between these departments. Proper planning of this process and efficient organization of systems may increase project efficiency. In this study, it is aimed to examine two similar projects of cold rolling mill complex, to compare them through the project planning process and to produce more effective solutions for future projects. For this purpose, firstly the systems of these two cold rolling mills complex were defined, and their differences and similarities were described. Initially, the encountered problems and the possible causes of these problems were identified by comparing the project details, and the most appropriate total assembly time was determined by using one of the project management techniques, in this case, the PERT Analysis. Then, erection progresses of the production lines were compared in terms of actual times and the number of employees.