Çipura (Sparus aurata) yavrularının Propolis ilave edilmiş yemlerle beslenmesinin büyüme performansı ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of dietary Propolis supplementation on growth performance, biochemical parameters of juvenile seabream (Sparus aurata)
- Tez No: 597673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİME ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, çipura (Sparus aurata) diyetlerinde yem katkı maddesi olarak farklı miktarlarda propolis ilavesinin büyüme performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ortalama 12,04±0,01 g ağırlığındaki çipuralar, 10 hafta boyunca 0 (kontrol), 1,25, 2,5, 5, 10, 20 g kg-1 propolis destekli diyetlerle beslenmiştir. Her biri 400 litre olan 18 polyester tanka, 50'şer balık ekleyerek, deneme üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme grupları günde iki kez (09:00 ve 17:00) doyana kadar elle beslenmiştir. Denemenin sonunda, kontrol diyetine kıyasla P1,25 diyeti ile beslenen balıklarda önemli düzeyde daha yüksek ağırlık artışı (CAA) ve spesifik büyüme oranı (SBO) tespit edilmiştir (P0,05). Total protein, trigliserit ve kolesterol gibi biyokimyasal parametreler incelendiğinde en düşük değerler P20 grubunda bulunmuş, bu değerler kontrol grubunda ve diğer gruplarda daha yüksek olmuştur (P>0,05). RBC (kırmızı kan hücrelerindeki eritrosit sayısı), HGB (kanda bulunan hemoglobin sayısı) ve HCT (kanda bulunan eritrosit ve hemoglobin sayısı) gibi hematolojik parametreler P20 grubunda diğer gruplardan daha yüksek gerçekleşmiştir. Deneme grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (P>0,05). Çalışma bulguları, propolisin yüksek oranlar dışında büyüme oranlarını azaltmadığını göstermektedir. Sonuçlara göre, yemlere 20 g kg-1 propolis ilavesinin, çipuranın bazı hemogram ve serum biyokimya parametrelerini düzenleyebileceği önerilebilir. Ancak, bunu ispatlamak için yeni çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different amount of propolis as feed additive in the diets for seabream (Sparus aurata) on the growth performance and some blood parameters. The seabream weighing 12.04±0.01 g on average were fed with (control) 0, 1.25, 2.5, 5, 10, 20 g kg-1 propolis supplemented diets for 10 weeks. Adding 50 fish in each 400 litre polyester tanks, the trial was carried out in 18 tanks three replicates. Experimental groups were fed twice daily (09:00 and 17:00) by hand to satiation. At the end of the trial, significantly higher weight gain (WG), specific growth rate (SGR), were observed in fish fed the P1.25 diet when compared to the control diet (P0.05). When the biochemical parameters such as total protein, triglyceride and cholesterol were examined, the lowest values were found in the P20 group whereas these values were found higher in the control group and the other groups. Hematological parameters such as RBC, HGB and HCT were higher in P20 group than in the other groups. No significant differences were found between the experimental groups. The study findings show that propolis does not diminish growth rates except at very high levels. According to the results, it can be suggested that the addition of 20 g kg-1 propolis to the feed may regulate some hemogram and serum biochemistry parameters of the seabream. However, it is thought that new studies should be done to prove this.