Enhancement of hybrid serial fiber amplifier based on higher order raman scattering
İkinci dereceden raman saçılmalarınadayalı seri hibrit fiber yükselteç geliştirılmesı
- Tez No: 597693
- Danışmanlar: DR. Department. MEMBER OF THAMER FAHAD AHMED AL-MASHHADANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İkinci dereceden Raman saçılmalarına dayalı bir geniş bant seri hibrid fiber amplifikatör (SHFA) düzenleri OptiSystem 14 kullanılarak gösterilmiştir. İkinci dereceden Raman saçılması , bir amplifikasyon bant genişliği ve herhangi bir kazanç düzleştirme filtreleme tekniğine gerek kalmadan WDM iletim sistemlerinde spektral düz kazanç sağlanmıştır. Bu tez çalışmada, 1524 nm ile 1622 nm dalga boyunu kapsayan geniş bantlı hybrid fiber amplifikatörün tasarımını, optimizasyon ve geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Önerilen tasarım iki kazanç ortamını birleştirerek; 3 m EDF'den 1480 nm pompa gücüyle oluşan doğrusal kazanç, 7 km dispersiyon kompanzasyonlu fiber (DCF) ile RP1 ve RP2'nin iki Raman pompa birimi tarafından sağlanan Raman fiber yükselteçin (RFA) doğrusal olmayan kazancıdır. Sistemin performansı, genel kazanç seviyesi, yükseltme bant genişliği, kazanç dinamik aralığı ve gürültü faktörü açısından analiz edilmiş ve tartışılmiştir. 19.6 dB kazanç ortalamasına sahip 98 nm (1524-1622) düz kazançlı ve geniş bant genişliği, -30 dBm'lik küçük giriş sinyali gücü için elde edilmiştir. Buna ek olarak, nispeten düşük kazanç dalgalanmasi yaklaşık 2.71 dB ve kabul edilebilir bir 5.12 dB gürültü faktörü aynı giriş sinyalleri için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A broadband serial hybrid fiber amplifier (SHFA) schemes based on second order Raman scattering is demonstrated using OptiSystems 14. Employing of second order Raman scattering can provide an amplification bandwidth and generate a spectrally flat gain enhancement in WDM transmission systems without the need for any gain flatting filters technique. The thesis carries out the design, optimization, and development of a wideband hybrid fiber amplifier covering wavelength of 1524 to 1622 nm. The proposed design combines two gain mediums; Erbium-doped fiber amplifier (EDFA) as linear gain that consist of 3 m EDF with 1480 nm pump power, and the nonlinear gain of Raman fiber amplifier (RFA) which provided by 7 km dispersion compensation fiber (DCF) and two Raman pump units of RP1 and RP2. The performance of the system is analyzed and discussed in term of overall gain level, amplification bandwidth, gain dynamic range, and the noise figure. Wide flat gain bandwidth of 98 nm (1524-1622) that has 19.6 dB gain average is presented at small input signal power of -30 dBm. In addition, relatively low gain variation about 2.71 dB and an acceptable 5.12 dB noise figure are achieved at the same input signal power.