Spor salonlarının çok amaçlı kullanımında akustik parametreler
Acoustic parameters in multi-purpose use of sport halls
  1. Tez No: 597694
  2. Yazar: SELCEN SELVA MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde spor salonları yapıyı verimli kullanmak ve düşük bütçeyle kent içindeki aktiviteleri karşılayabilmek adına genellikle birden çok spor dalı ve aktivite için kullanılmaktadır. Spor yapıları farklı etkinliklerin yapılmasına olanak sağlayan geniş hacim ve yüksek seyirci kapasitesine sahip olmakla birlikte bu etkinliklerin verimli olarak gerçekleşmesini sağlayacak akustik ortamlara genellikle sahip değildirler. Spor salonlarının akustiği üzerine yapılan çalışmalar ve belirlenen standartlar henüz karşılaşılan akustik problemlere tam anlamıyla çözüm getirememektedir. Spor salonlarının tasarım aşamasından itibaren kullanım çeşitliliği ve gerekli akustik parametrelerin belirlenmesi ve bu doğrultuda bir tasarıma gidilmesi gerekmektedir. Bu tezde spor salonları ve çok amaçlı salonlarda etkili olan mimari ve akustik parametreler incelenmiştir. Çalışmanın devamında Ankara'da mevcut bir spor yapısında akustik ölçümler yapılarak kaydedilen veriler mevzuatlara göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda uygun akustik koşulların sağlanmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, sports halls are often used for multiple sports and activities in order to use the building efficiently and to meet the activities in the city with a low budget. Although they have a large volume and a high audience capacity, usually these sports facilities do not have acoustic environments to enable these activities to be carried out efficiently. Studies on acoustics of sports halls and determined standards do not fully solve the acoustic problems encountered yet. From the design stage of the sports halls, the usage diversity and the required acoustic parameters should be determined and a design should be made accordingly. In this study, architectural and acoustic parameters which are effective in sports halls and multipurpose halls were researched. In the continuation of the study, acoustic measurements were performed in an existing sports hall in Ankara and the recorded data were evaluated according to the legislations. As a result of this evaluation, suggestions have been developed to ensure appropriate acoustic conditions.