Mimarlık eğitiminde yaparak öğrenme: deneysel strüktürler
Learning by doing in architectural education: Experimental structures
  1. Tez No: 597692
  2. Yazar: BERNA MUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mimarlık eğitimi, doğası itibarı ile öğrenme/öğretme yöntemleri içerisinde en çok“yaparak öğrenme”yöntemine gereksinim duymuştur. Eğitimin hem kalbi hem de beyni olarak nitelendirilebilicek“mimari tasarım stüdyoları”da; öğrencilerin yeni teorileri, fikirleri tartıştıkları ve materyalleri tanıdıkları bir ortam olarak tasarlanmıştır. Günümüzde dijital tasarım ve üretim yöntemlerinin mimari tasarım stüdyolarına entegre olmaya başlamasıyla öğrenciler tasarladıklarını sanal ortamda deneyimleyebilmekte ve seçenekler arasından eniyilenmiş olanı kolaylıkla seçebilmektedirler. Tasarım aşamasında üretim sürecini de tasarlamalarını gerektiren bu araç ve ortamlar sayesinde yaparak öğrenme eylemi devam etmekte ve öğrenciler ürettikleri prototipler ile yenilikçi tektonikleri deneyimleyebilmektedirler. Deneysel strüktürler (pavilions) mimarlık disiplininde olduğu gibi mimarlık eğitiminde de kullanılarak deneyselliği başarılı bir şekilde yapıya dönüştüren tasarımlardır. Ölçekleri farklı olsa da pratikteki uygulamalar için yol göstericidirler. Bu bağlamda, mimarlık eğitiminde“yaparak öğrenme”yaklaşımının en iyi sonuç alındığı tasarım örneklerinin, öğrencilerin ürettiği deneysel strüktürler olduğu söylenebilir. Bu çalışmada tasarım ve üretim aşamalarında öğrencilerin yer aldığı ve yaparak öğrenme modelinden yararlanılarak oluşturulan deneysel strüktürlerin“sayısal tasarım ve üretim yöntemleri”ile birlikte ele alındığında mimarlık eğitimine ne gibi katkılar sunduğu sorusuna cevap aranmıştır. Son yıllarda üretilen 14 uygulama örneği üzerinden“yaparak öğrenme”yaklaşımının mimarlık eğitiminde nasıl bir araştırma ve öğrenme alanı olabileceği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among all learning/teaching methods“learning by doing”method has been preferred in architecture education due to its nature. Architectural design studios can be described as both the heart and brain of education; it is designed as an environment where students can discuss new theories, ideas, and learn materials. Nowadays, as digital design and production methods are integrated into architectural design studios, students can experience what they have designed in a virtual environment and can easily choose the best among the options. Thanks to these tools and environments, which require them to design the production process at the design stage, the learning action continues and students can experience innovative tectonics with the prototypes they produce. Experimental structures (pavilions) are used in architectural education as well as in the discipline of architecture. Although there is a difference in scale, they guide the connections between reflections in practice. In this context, it can be said that the design examples in which the approach of learning by doing is the best result in architectural education are the experimental structures produced by students. In this study, it has been tried to answer the question of how the experimental structures produced by students by using learning method contribute to architectural education. It has been questioned how the learning approach can be a research and learning area in architectural education through 14 application examples produced in recent years.