Orta ve Güney Kuseyr Platosu'nun (Hatay) Cercopoİdea (hemiptera, auchenorrhyncha) faunası
Cercopoidea (hemiptera, auchenorrhyncha) fauna of the Middle and South Kuseyr Plateu (Hatay)
- Tez No: 597697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Hatay'ın Orta ve Güney Kuseyr Platosu'nun Cercopoidea Leach, 1815 Üstfamilyası'nın faunasını belirlemek amacıyla 2015 yılının Nisan-Kasım ayları arasında bölgenin farklı habitatlarından değişik yöntemlerle toplanan bu Üstfamilyaya ait 346 adet ergin birey değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda Aphrophoridae Amyot & Serville, 1843 ve Cercopidae Leach, 1815 Familyalarına ait 6 cins ve 10 tür teşhis edilmiştir. Bu türlerden Aphrophora alni (Fallén, 1805), Lepyronia coleoptrata (Linnaeus, 1758), Philaenus signatus Melichar, 1896, Philaenus spumarius (Linnaeus, 1758) ve Cercopis distincta (Melichar, 1896)'nın Hatay için bölgesel yeni kayıtlar olduğu tespit edilmiştir. Teşhis edilen tüm taksanın morfolojik olarak tanımları yapılmış, önemli karakterleri gösterilecek şekilde fotoğraflanmış, bölgesel ve Palaearktik yayılış haritaları ile bölgesel teşhis anahtarları oluşturulmuş ve türlerin bazı biyolojik ve ekolojik özelliklerine değinilerek, zoocoğrafik yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the fauna of Cercopoidea Leach, 1815 Superfamily of the Middle and South Kuseyr Plateau of Hatay. For this purpose, 346 adult individuals belonging to this Superfamily collected from different habitats of the region between April-November 2015 with different methods were evaluated. As a result of the research, 10 species and 6 genera were identified including Aphrophoridae Amyot & Serville, 1843 and Cercopidae Leach, 1815 Families. Among these species, Aphrophora alni (Fallén, 1805), Lepyronia coleoptrata (Linnaeus, 1758), Philaenus signatus Melichar, 1896, Philaenus spumarius (Linnaeus, 1758) and Cercopis distincta (Melichar, 1896) were found to be regional new records for Hatay. Morphological definitions of all the identified taxa were done, photographed to show their important characters, regional and Palaearctic distribution maps and diagnostic keys were created and some biological and ecological characteristics of the species were addressed and interpreted as zoogeographical.