Hatay ili Kuseyr yaylası kırsal yerleşimleri seramikleri
Ceramics of rural settlements of Kuseyr Plateau in Hatay
- Tez No: 554665
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Kuseyr Yaylası, Türkiye'nin Akdeniz bölgesine bağlı Hatay ili sınırları içerisindedir. Kabaca Asi nehri ve Suriye sınırı arasında kalan bölge Antakya'nın güneyi, Yayladağı, Altınözü ve çevresini kaplamaktadır.“Hatay İli Kuseyr Yaylası Kırsal Yerleşimleri Seramikleri”adlı tez çalışmasında yüzey araştırmalarının 2006 yılından 2012 yılına kadarki tespit edilen seramikler tezin konusunu oluşturmaktadır. Kuseyr Yaylası seramikleri daha önce çalışılmadığı için bölge tarihine ışık tutması bakımından önemlidir. Bu bağlamda kırsal yerleşimlerin dağılımı ve bu yerleşimlerin dönemleri hakkında veri sunmaktadır. Tezin birinci bölümünde Kuseyr Yaylası'nın konumu ve tarihi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Kuseyr Yaylası ve çevresinin araştırma tarihçesine yer verilmiştir. Yapılan yüzey araştırmaları sonucunda seramik bulunan 47 adet yerleşim değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Kuseyr Yaylası'ndan tespit edilen seramikler dönemsel ve işlevsel olarak katalog çalışması yapılmıştır. Bu bağlamda bölgeden tespit edilen seramik buluntuların Klasik Dönem seramiği, Hellenistik-Roma Dönemi Seramikleri, Geç Antik Çağ Seramikleri ve Orta Çağ Seramikleri olarak gruplandırılıp değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bölgeden yoğun miktarda Hellenistik-Roma Dönemi'ne tarihlenen seramik tespit edilmiştir. Özelliklede siyah firnisli seramiklerin ve Doğu Sigillata A grubu seramiklerinin tespiti yayladaki yerleşim dokusunun Hellenistik Dönemden itibaren görüldüğünün bir kanıtıdır. Kuseyr Yaylası'nda tespit edilen bir diğer önemli grup kırmızı astarlı seramiklerdir. Sigillataların devamı niteliğinde olan bu grup Geç Antik Çağ'a tarihlenmektedir. Orta Çağ'a tarihlenen seramik grubunu sırlı seramikler temsil etmektedir. Kaliteli mal gruplarının yanı sıra bu dönemlere ait çok sayıda günlük kullanım seramikleri mevcuttur. Sonuç olarak Kuseyr Yaylası'nın yerleşim dokusu milattan önce 5 yüzyıldan başlayarak milattan sonra 15 yüzyıla kadar kesintisiz olarak devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Kuseyr Plateau is in the border of Hatay which is a city of Mediterranean region in Turkey. Roughly, it covers Yayladağı, Altınözü and its around which are the Southern of Antakya located between Syrian and Asi (Orontes) River. The thesis“Ceramics of Rural Settlements of Kuseyr Plateau in Hatay”consists of ceramics discovered in surface research from 2006 to 2012. Since the ceramics in Kuseyr Plateau haven't been analysed so far, it has a significant in terms of revealing up history of the site. In that case, it provides important data about rural settlement pattern and settlement distribution in the region. In the first chapter of the thesis, the information about the location and historical sequence of the Kuseyr Plateau is provided. In the second chapter, the research history of Kuseyr Plateau and its surroundings is given. As a result of the surveys, 47 settlements with ceramics were evaluated. In the third chapter, the ceramics determined from Kuseyr Plateau are cataloged periodically and functionally. In this context, the ceramic finds identified from the region were grouped and evaluated as Classical Period ceramics, Hellenistic-Roman Period Ceramics, Late Antique Ceramics and Medieval Age Ceramics. An intense quantity of the ceramics that were found in the region are from Hellenistic-Roman periods. Especially, black slipped and East Sigillata group A ceramics gives a verdict about the texture of settlements reach up to Hellenistic Period. Another group are red slipped ceramics. This group of ceramics that being considered as a continuation of Sigillata are dated to the Late Antiquity. Last group are glazed ceramics and dated to the Medieval Ages. In addition to quality goods groups, there are many common wares belonging to these periods. As a result, the settlement texture of Kuseyr Plateau continued uninterruptedly from the 5th century BC to the 15th century BC.