Orta gelir tuzağından çıkış stratejileri: Türkiye ve Güney Kore karşılaştırması
Exit strategies from the middle income trap: a comparison between Turkey and South Korea
- Tez No: 847840
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye ve Güney Kore, 20. yüzyılın başından itibaren neredeyse aynı kaderi paylaşan iki ülkedir. Türkiye'de zorlu işgal yıllarının ardından cumhuriyetin ilan edildiği tarihlerde Kore, yaklaşık 15 yıldır Japonya'nın sömürgesi halindedir. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan uzak durabilmek için büyük çaba sarf ederken, Kore, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda ancak bağımsızlığını elde edebilmiş, ancak hemen sonrasında üç yıl süren iç savaş ile sarsılmıştır.1953'te savaşın sona ermesinden sonra Kore neredeyse tamamen yıkılmış ve harap olmuş bir ülke olarak ikiye ayrılmıştır. Türkiye ise aynı tarihlerde çok partili hayata geçmiştir. İki ülke de 1950'li yıllar boyunca benzer niteliklere sahip, benzer gelişmişlik düzeyinde ve benzer kişi başına gelire sahip ülkelerdir. Ancak Türkiye 1960'lı yıllardan itibaren siyasi istikrarını bir türlü sağlayamamış, Güney Kore ise 1961'den itibaren siyasi istikrarı yakalamıştır. 1960'lı yıllardan itibaren Güney Kore büyük bir atılım gerçekleştirmiş, 1980'li yıllar ile birlikte Türkiye'yi bir daha yakalanmamacasına geçmiştir. Günümüzde Güney Kore yaklaşık 35 bin USD'lik kişi başına milli gelirine sahip yüksek gelir düzeyine sahip bir ülkeyken, Türkiye ise 10 bin USD'den düşük kişi başına milli gelire sahiptir. Türkiye'nin 50 yıl süren düşük orta gelir düzeyinden kurtulma macerası, Güney Kore için yalnızca 19 yıl sürmüş, bu 19 yılın ardından sadece 7 yılda yüksek gelirli ülkeler arasına katılmıştır. Türkiye ise halen daha yüksek gelirli ülkeler arasına katılamamış ve orta gelir düzeyine adeta saplanmıştır. Güney Kore, bu başarını siyasi istikrarını sağlayıp eğitimin niteliğini artırmasına, tasarrufları ve yatırımları artırıp ar-ge harcamalarına milli gelirden ayırdığı payı arttırmasına ve bilgi toplumuna geçiş yapmasına borçludur. Dolayısıyla Türkiye'nin de orta gelir seviyesinden çıkabilmek için yapması gerekenler eğitimin kalitesini artırıp öncelikle yurt içi tasarrufları, sonrasında yatırımları artırmak, teknoloji yoğun üretime geçmek için ar-ge harcamalarını artırmak ve bilgi toplumuna geçmektir. Çalışmada Türkiye ve Güney Kore'nin orta gelir tuzağında olup olmadığı Robertson ve Yee'nin (2013) metodolojisine uygun olarak 1980-2021 dönemi için de incelenmiş ve Güney Kore'nin yüksek gelir tuzağında olma riskinin olduğu, Türkiye'nin ise orta gelir tuzağında olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey and South Korea are two countries that have shared almost the same fate since the beginning of the 20th century. After the difficult occupation years in Turkey, at the time the republic was declared, Korea had been a colony of Japan for about 15 years. While Turkey made great efforts to stay away from the Second World War, Korea was only able to gain its independence at the end of the Second World War but was shaken by a three-year civil war right after it. After the end of the war in 1953, Korea was almost completely destroyed and divided as a devastated country. Turkey, on the other hand, started a multi- party system at the same time. Both countries were countries with similar qualifications, similar development levels, and similar per capita income throughout the 1950s. However, Turkey has not been able to achieve political stability since the 1960s, while South Korea has achieved political stability since 1961. Since the 1960s, South Korea has made a great leap forward, and since the 1980s, it has passed Turkey without being caught again. Today, while South Korea is a high-income country with a per capita income of approximately 35 thousand USD, Turkey has a per capita income of less than 10 thousand USD. Turkey's 50- year-long adventure of getting rid of the low-middle-income level lasted only 19 years for South Korea, and after these 19 years, it joined the high-income countries in just 7 years. On the other hand, Turkey could not join the higher-income countries and almost stuck to the middle-income level. South Korea owes this success to its political stability; increasing the quality of education; increasing savings and investments; increasing the share of national income it allocates for R&D expenditures; and transitioning to an information society. Therefore, what Turkey needs to do to get rid of the middle-income level is to increase the quality of education, increase domestic savings first and then investments, increase R&D expenditures to switch to technology-intensive production, and move to an information society. In the study, whether Turkey and South Korea are in the middle-income trap was also examined for the period 1980-2021 in accordance with the methodology of Robertson and Yee (2013), and it is determined that South Korea is at risk of being in the high-income trap, while Turkey is not in the middle-income trap.