Erişkin femur diafiz kırıklarında açık ve kapalı cerrahi yöntemle yapılan intramedüller çivileme uygulamasının klinik ve radyolojik sonuçlar açısından karşılaştırılması
- Tez No: 597713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı femur diafiz kırığı olan hastalara uygulanan intramedüller çivi uygulamasında, kırık hattının açılarak ya da açılmadan yapılan cerrahinin sonuçlarının klinik ve radyolojik bulgularla karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmamızda hastalarda kırık kaynama zamanı, hastaların fonksiyonel değerlendirmeleri, enfeksiyon oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ortopedi kliniğinde Eylül 2013 ve Eylül 2018 tarihleri arasında femur diafiz kırığı olan ve kilitli intramedüller çivi uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. 51 hastanın 27sine kırık hattı açılmadan kapalı yöntemle intramedüller çivi uygulanırken, 24 üne kırık hattı açılarak açık yöntemle intramedüller çivi uygulandı. Bu hastalar retrospektif verilerle birlikte kontrole çağrılarak demografik bilgiler, kalça ve diz muayeneleri, thoresen kriterleri, bacak uzunluk grafisi, opere taraf kalça,uyluk ve diz grafileri, enfeksiyon varlığı ve öyküsü değerlendirilerek kayıt edildi. Bulgular: 51 femur diafiz kırığı değerlendirmeye alınmış olup bu hastaların ortalama yaşı 38,8 di. Hastaların 36 sı(%70,6) erkek 15 i(%29,4) kadındı. Ortalama takip süresi 28,92 aydı. Hastaların kontrol muayeneleri Thoresen kriterliyle değerlendirildiğinde 51 hastadan 25i mükemmel sonuç(%49,0),17 si iyi sonuç(%33,3),6sı orta sonuç(%11,7) ve 3ü kötü sonuç(%5,88) olarak bulundu. Takibi yapılan 51 hastadan 5 hastada(%9,8) antibiyotik ve günlük pansuman takibiyle gerileyen yüzeyel enfeksiyon gelişirken sadece 1 hastada(%2) 2 aylık antibiyotik tedavisi sonrası gerileyen osteomyelit saptandı. Bu enfeksiyon saptanan 6 hastadan 5i açık yöntemle tedavi edilmiş olup kapalı yöntemle karşılaştırıldığında açık yöntemde daha fazla enfeksiyon görüldüğü istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p>0,05). 51 hastaya uygulanan intramedüller çivileme sonrası 44 hastada kaynama görülürken 6 hastaya çivi değişimi uygulandı. Bu 6 hastadan 4 ünde çivi değişimi sonrası kaynama görüldü. 1 hastada kaynama olmadığı halde hasta operasyonu kabul etmediği için psödoartroz olarak kaydedildi dolayısıyla 51 hastadan 48inde kaynama görülürken 3 hasta psödoartroz(%5,88) olarak raporlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare clinical and radiological findings of the patient with femoral diaphyseal fracture who underwent the surgery closed or open intramedullary nailing. Our main purpose to compare the time of union, patients functional assessment and infection rates. Materials and methods: Fifty-one patients who underwent intramedullary nailing for femoral diaphyseal fracture between September 2013- September 2018 at the Department of Orthopedics and Traumatology of Health Sciences University İzmir Bozyaka Training and Research Hospital were evaluated retrospectively. While twenty seven of them operated closed intramedullary nailing, twenty four operated open method. Patients retrospective datas, demographic data, hip and knee examinations, Thoresen criterias, orthorontgenogram, operated side hip,thigh and knee AP-lateral x-rays, current or past infection status evaluated and recorded Results: Of the 51 patients included in the study, the mean age of them was 38,8. 36(%70,6) of them were male, 15(%29,4) were female. The mean follow-up period was 28,92 months. Patients examinations and x-rays evaluated with Thoresen criterias. Of the 51 patients results 25(%49,0) were perfect, 17(%33,3) were good, 6(%11,8) were moderate and 3(5,88) were poor result. From our 51 patients five of them had a superficial infection that healed with daily care and antibiotics. Just one of the patients had osteomyelitis who had to take antibiotics for two months. But his infection regressed and fracture were union.These 6 patients who had an infection five of them treated with open method.