Erişkin distal femur cisim kırıklarında retrograd kilitli intramedullar çivileme tedavisi ve sonuçları
Adult distal femur shaft fracturesretrograd locked intramedular nailstreatment and results
- Tez No: 519114
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET KÜRŞAD BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ Günümüzde artan trafik kazaları, yüksek enerjili iş kazaları ve ateşli silah yaralanmaları beraberinde distal femur cisim kırıklarının görülme prevalasını da art-tırmaktadır.Kırıklarının tedavisinde internal ve eksternal ortopedik implantlar kulla-nılmakta iken ; son otuz yılda distal femur diafiz kırıklarının tespitinde retrograd int-rameduller çivi , tedavide ciddi bir seçenek olmuştur. Bu çalışmada amacımız ; distal femur diafiz kırıklarının retrograd intramedul-lar çivi ile tespitinin;hastaların peri operatif süreçte cerrahi verilerini ve postoperatif dönemde radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını inceleyip , mevcut literatürdeki veri-lerle karşılatırarak retrograd intrameduller çivi tedavisinin etkinliği değerlendirmeyi hedefledik. YÖNTEM Çalışmamızda retrograd intrameduller femur çivisi uygulanmış 30 hastaya ait dosyalar retrospektif olarak incelendi. Patolojik kırık, damar sinir yaralanması olan , nöroljik hastalığı olan ve segmente femur kırıkları olan hastalar çalışma dışı bıra-kıldı. Hastalara ait kayıt edilen cerrahi süre, peri operatif kanama miktarları, cerrahi öncesi ve sonrası yatış süreleri , cerrahiye ait komlıkasyonlar ,kırıkların kaynama süre-leri ,kaynama sonrası diz fonksiyonları açısından literatürdeki anterograd çivileme ve plak & osteosentez sonuçları ile karşılaştırıldı.Diz fonksiyonları KSS(Knee Sociey Skore) ile değerlendirildi. BULGULAR Hastaların ortalama takip süreleri 18 (12-48) ay , hastaların 9 tanesi ilk 72 saat-te , 6 tanesi 3-10 gün içinde ve 5 tanesi 10 .günden sonra opere olmuştur. Cerrahi sürelerinin ortalama 60,2(53-71) dakika olduğu görülmüşltür. Peri -op floroskopi süre-leri ortalama 85,2 (72-110)sn idi. Hastaların peri op ortalama kan kaybı 129,5(120-145)ml olarak ölçülmüştür. Hastaların hiçbirinde dren konulmamış olup, hiçbirinde post op kan tranfüzyonu ihtiyacı olmamıştır. Hastanede post op kalış süreleri ortalama 1,966666667(1-4) gün idi. Hastaların hepsinde 2 hafta devam eden diz önü ağrısı oldu.3. hafta da diz önü ağrısı kaybolduğu görüldü. Hastaların eklem hareket açıklık-ları diz önü ağrısı geçtikten sonra 3. hafta da tam idi. Ortalama kaynama süresi 24 hafta olduğu görüldü. Hastaların hiçbirisinde enfeksiyon, damar sinir arazına rast-lanmadı. Hastaların kaynama sonrası ortalama KSS' leri fonksiyonel KSS; 94,2333 (85-100) , ağrı KSS; 90,0667(86-93) olup mükemmel sonuç olarak belirlendi. SONUÇ Retrograd intramedullar çivi tedavisi ; minimal invaziv bir yöntem olması , kan kaybını,hastane yatış süresini, peri op cerrahi süresini ,floroskopi süresini azaltma-sı ve kaynama sonrası diz de ağrı ve fonksiyonel kusur oluşturmaması nedeniyle distal femur kırıklarında akılda bulundurulması gereken etkin bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler; Distal femur Kırıkları, İntramedüller Çivi, Retrograd intramedullar çivi,
Özet (Çeviri)
Recently , increasing traffic accidents, high energy work accidents and gunshot wo-unds increase the prevalence of distal femoral shaft fractures. Internal and external orthopedic implants are used for the treatment of fractures. Retrograde intramedul-lary nail has been a serious option in the treatment of distal femur diaphyseal fractu-res in the last thirty years. The aim of this study was to determine the retrograde intramedullary nail fixation of the distal femur diaphyseal fractures and the surgical data of the patients in the perioperative operative process and to evaluate the radiological and functional results in the postoperative period, and to evaluate the efficacy of retrograde intramedullary nail treatment compared with the data in the current literature. METHOD Retrospective analysis of 30 patients with retrograde intramedullary femur nail was retrospectively reviewed. Patients with pathological fracture, vascular nerve in-jury, neurolgic disease and segmental femur fractures were excluded from the study. The recorded surgical time, perioperative operative hemorrhage, preoperative and postoperative hospitalization period, surgery duration, union time of the fractures, knee functions after union were compared with the results of anterograde nailing and plaque and osteosynthesis in the literature. Functions of the KSS (Knee Sociey Sko-re). RESULTS The mean follow-up period of the patients was 18 (12-48) months, 9 of the patients were operated in the first 72 hours, 6 were in 3-10 days and 5 of them were operated after the 10th day. The mean duration of surgery was 60.2 (53-71) minutes. The mean duration of peri-op fluoroscopy was 85.2 (72-110) sec. Mean perioperative blood loss of the patients was 129.5 (120-145) ml. There was no drain in any of the patients and none of them required post-op blood transfusion. The mean postoperati-ve stay at the hospital was 1.966666667 (1-4) days. All patients had anterior knee pain for 2 weeks.3. At the end of the week, the knee pain disappeared. The range of motion of the patients was complete at 3 weeks after the anterior knee pain. The mean time to union was 24 weeks. None of the patients had any infection or vascular nerve disease. Patients' post-union average KSS score were functional KSS 94,2333 (85-100), pain KSS; 90,0667 (86-93) was the perfect result. CONCLUSION Treatment of retrograde intramedullary nails; We believe that it is a minimally invasive method, which should be kept in mind in distal femur fractures because of loss of blood loss, duration of hospital stay, peri op surgery time, decreasing fluoros-copy time and lack of pain and functional defect in the knee after union. Keywords; Distal femur Fractures, Intramedullary Nails, Retrograde intramedullary nails,