Afet okuryazarlığı ölçek geliştirme çalışması
Disaster literacy scale development study
- Tez No: 597722
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada afet evrelerine özgü bireyin bilgi ve becerilerini değerlendirebilen bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Metodolojik tipteki çalışmada katılımcıları Çanakkale il merkezinde yaşayan ve cinsiyet, yaş, eğitim ve ekonomik özelliklere göre belirlenen okuma yazma bilenler oluşturmaktadır (n=864). Madde havuzunda yer alan 95 madde uzman görüşleri sonrasında 84 maddeye düşmüştür. Bu 84 maddenin Kapsam Geçerliği Oranı ≥0,54 ve Kapsam Geçerliği İndeksi ≥0,67 olduğundan ölçek anlamlı bulunmuş (p0,6 ve Barlett's test değerleri ilişkisi p0,508, >0,500, >0,500, >0,400) ve faktör yük ilişkisi (sırasıyla >0,46, >0,50, >0,50 ve >0,55) yetersiz olduğundan çıkarılmıştır. Geriye kalan maddelerin her bir boyut altında özdeğerlerinin 1'den büyük 4'er faktörlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a scale which can evaluate the knowledge and skills of the individual specific to disaster phases. In this methodological study, the participants are literate people living in the city centre of Çanakkale and determined according to gender, age, educational and economic characteristics (n = 864). 95 items in the item pool was decreased to 84 items after expert opinions. The content validity ratio of 82 items was ≥0,54, while the content validity index of the items was ≥0,67; the scale was, therefore, found significant (p 0.6, whereas the Barlett's test values relation was 0.508, >0.500, >0.500, >0.400, respectively) and factor load relationship (>0.46, >0.50, >0.50 and >0.55, respectively) were not enough. It was determined that the eigenvalues of the remaining items under each dimension had 4 factors greater than 1. The reliability of the scale was quite high (Spearman-Brown = 0.975) and the scale had no response bias. The ground and ceiling effect values of the scale were found below 20% (T2 = 1770,196, p < 0,001). The overall Cronbach Alpha value of the scale was quite high with 0.955 and varied between 0.831 and 0.83 among the sub-dimensions. The score that could be obtained from the scale was standardized to take a value between 0-50 for ease of calculation. The cut-off points of the scale were determined and divided into inadequate, limited, sufficient and perfect. In this scale consisting of 61 items and four sub-dimensions, the increase in score indicates better disaster literacy. The disaster literacy scale can be used as a scale that can evaluate the knowledge and skills of Turkish society in disasters.