Lokal ileri meme kanserli olgularda neoadjuvankemoterapi sonrası hastalıksız ve genel sağkalımıetkileyen faktörler
Factors affecting disease free and overall survival in patients with locally advanced breast cancer after neoadjuvant chemotheraphy
- Tez No: 597721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ERDİNÇ KAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada LİMK hastalarında neoadjuvan kemoterapiye yanıt ve hastaların genel - hastalıksız sağkalımı üzerinde klinikopatolojik faktörlerin etkisi araştırıldı. 2005 - 2013 yılları arasında LİMK tanısyla neoadjuvan kemoterapi almış 96 kadın hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların KT öncesi ve sonrası , klinikopatolojik özellikleri incelendi. Hastaların NAK sonrası patolojik evre dağılımlarında %11,8'inde (n=11) rezidü tümör dokusunun olmadığı, %22,6 'sında (n=21) ise tümörün mikroskobik odaklar halinde olduğu gözlendi. 96 olgunun genel sağkalım oranı istatistiki olarak %75 olarak saptandı. NAKT sonrasında değerlendirilen parametrelerden sadece nüks varlığı genel sağkalım üzerine olumsuz etki eden bağımsız risk faktörü olarak bulundu (p=0,001) . Meme, aksilla ve hem meme hemde aksillada patolojik tam yanıtı olan hastaların genel sağkalım sürelerinde uzama olsa da istatistiksel olarak anlamlı değildi. Hastalıksız sağkalım süreleri ise %68,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
All of the clinicopathologic parameters before and after neoadjuvant chemotheraphy of 96 female patients with local breast carcinoma treated by neoadjuvant chemotheraphy between years of 2005 and 2013 were analyzed retrospectively. Pathologic stages were found as no residual tumor in 11 patients (%11,8), microscopic tumor foci in 21 patients (%22,6). Overall survival rate of all patients was obtained as 75%. Among all oft the clinicopathologic parameters, only recurrence was found to be statistically related to survival (p=0.001). However, the relationship between survival of patients withcomplete pathologic response of breast only, axilla only and breast-axilla together was found to be higher, this relationship was not statistically significant. Survival rate of the patients with complete pathologic response was found as %68,8. Pre- chemotheraphy advanced stage, nipple involvement and multicentrisity were found to be inversely affecting the disease free survival (p=0.033; 0.009;