Gençlik çağındaki karaçam (P. nigra) meşcerelerinde toprak üstü karbon miktarının araştırılması
Determination of the amount of carbon above ground in black pine (P. nigra) stands of thicket stage
  1. Tez No: 597768
  2. Yazar: NUH BEYTULLAH ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hızla artan nüfus, sanayileşme ve doğal kaynakların tahrip edilmesi beraberinde iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunlarını da ortaya çıkarmıştır. Bu sorunların temel kaynağı olarak havadaki zararlı gazlar özellikle de karbondioksit gösterilmektedir. Karbondioksitin temel bileşenlerinden olan karbon toprakta, suda ve ormanlarda depolanmaktadır. Küresel iklim değişikliği ile mücadele sözleşmesine imza atan pek çok ülke orman alanlarında depolanan ve havaya salınan kirletici gazların miktarının hesaplamakla yükümlüdür. Genellikle de ormanlarda tutulan karbon miktarı; biyokütle hesabına dayanılarak hesaplanmaktadır. Ülke çapında hesaplanan ilk veriler ASAN tarafından ülkemizin de yer aldığı küresel konuma bağlı olarak iğne yapraklı ve geniş yapraklı ormanlar için ayrı ayrı geliştirilen katsayılardan yararlanılarak yapılmıştır. Ülkemizde orman alanlarının artması, orman alanlarında tutulan karbon miktarında da çok ciddi bir artış olduğu göstermektedir. Çalışma kapsamında Karadere Orman İşletme Şefliğinde iki farklı yönteme göre karbon depolama miktarı hesaplanmış ve aradaki farkın ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda toprak üstünde depolanan karbon miktarı 1123,36 kg/ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing population, industrialization and destruction of natural resources have brought about the problems of climate change and global warming. Bu sorunların ana kaynağı havadaki zararlı gazlar, özellikle karbondioksittir. Carbon, which is one of the main components of carbon dioxide, is stored in soil, water and forests. Many countries that have signed the global climate change convention are obliged to calculate the amount of pollutant gases stored in forest areas and released into the air. Usually the amount of carbon held in forests; It is calculated based on the biomass account. The first country-wide data were calculated by ASAN using the coefficients developed separately for coniferous and broad-leaved forests depending on the global location of our country. The increase in forest areas in our country shows that there is a significant increase in the amount of carbon held in forest areas. Within the scope of the study, carbon storage amount was calculated according to two different methods in Karadere Forestry Management Directorate and it was aimed to reveal the difference between them. As a result of the study, the amount of carbon stored above ground was calculated as 1123,36 kg/ha.