Kurumsal yönetim çerçevesinde iç denetimin rolü ve borsa'da işlem gören firmalar üzerinde bir araştırma
The role of internal audit in corporate governance and a research on companies listed on the stock exchange(Borsa Istanbul)
- Tez No: 597767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kurumsal yönetim, son dönemler de popülerliği artan bir konu haline gelmiştir. Firmalar bu olguya ulaşmak için birçok düzenleme üzerinde çalışmakta bundan dolayı kurumsal yönetimin anlaşılması, işlemlerin karar bağlanması ve uygulanmaya geçilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin verimli bir biçimde uygulanabilmesi için iç denetimle birlikte çalışması faydalı olacaktır çünkü bu iki oluşum birbirlerini tamamlayıcı birer kavramdır. Kurumsal yönetim kavramı, firmanın yönetimi, hissedarları, yönetim kurulunu ve diğer ortaklarla olan bütün bir yapıyı kapsar. Kurumsal yönetim kavramı; firmanın yönetim kurulu, icra kurulu üyeleri, pay sahipleri ve diğer ortaklarla firmalarda ki diğer bireylerle içindeki hak ve sorumluluk farklılıklarını bulup, bunların içindeki ilişkileri bulup, bununla beraber firmadaki karar verme prosedürlerini ve süreçlerini belirlemektedir. İç denetim ise bu alınan kuralları ve süreçleri en ideal seviyeye getirmeye ve şirket içinde faaliyet gösteren birimlerinin faaliyetlerini inceleyerek kurumsallaşma yapısına katsını sağlamaktadır. Araştırmanın amacı Borsa'da işlem gören firmalarda kurumsal yönetim ve iç denetim biriminde çalışanlarının firmalarda kurumsal yönetim ve iç denetim faaliyetlerinin hangi seviyelerde uygulandığı ve bu kapsamada ne tür follow up dönüşlerinin yapıldığı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna gelindiğinde ise BIST 100'e kote olmuş finansal kuruluşlar dışındaki alanlarda faaliyet gösteren özel sektör işletmelerindeki kurumsal yönetim sorumluları ve iç denetçiler üzerine yapılan araştırmada firmaların tam olarak ne kurumsal yönetime ne de iç denetime gereken önemin tam olarak verilmediği ve ülkemizde henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı görülmektedir. Özellikle iç denetimin yaygınlaşmasında ülkemizin içindeki bulunduğu ekonomik bunalım gösterilmektedir. İç denetimin yaygınlaşması ile kurumsal yönetim olgusunun da buna entegre olarak geliştiği görülmektedir. Ulaşılan en önemli sonuçlarında bir tanesi ise follow up çalışmalarının işletmelerde gerekli düzeltmelerin ve aksiyonların alındığını ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : Kurumsal Yönetim, İç Denetim. Borsa İstanbul
Özet (Çeviri)
Corporate governance has become a topic which popularity of it has increased in recent years. Firms are working on many regulations to reach this concept, therefore it is necessary to be understood the corporate governance, decided on transactions and implemented. It will be useful for them to work with internal audit to implementing these transaction productively because these two concepts are complementary to each other. The concept of corporate governance encompasses the company's management, shareholders, board of directors and a whole structure with other partners. The concept of corporate governance is to find the company's board of directors, executive board members, shareholders and other partners in the company with other individuals, the differences in the rights and responsibilities, find the relationships within them and to determine the decision-making procedures and processes in the company. The internal audit ensures these taken rules and processes to get to the most ideal level and to examine the activities of the units operating within the company and contributes to the institutionalization structure. The aim of the research is to investigate the level of implementation of corporate governance and internal audit activities of employees working in the corporate governance and internal audit units in the companies traded on the Stock Exchange and what kind of follow up turns were made in this scope. As a result of the research, in the research conducted on corporate governance officers and internal auditors in private sector enterprises operating in fields other than BIST 100 quoted financial institutions, it is observed that the companies do not give full importance to corporate governance or internal audit and in our country it seems to have become widespread recently. Especially in the expansion of internal audit, the economic crisis which in our country is located is shown. With the spread of internal audit, the phenomenon of corporate governance has also developed as an integrated. One of the most important results reached is that the follow-up studies have taken necessary adjustments and actions in the enterprises. Keywords : Corporate Governance, Internal Audit, İstanbul Stock Exchange