Teknolojinin performans sanatına yansımaları
Reflections of technology on performance art
- Tez No: 597817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Performans Sanatının ortaya çıkışı temel alınarak günümüze kadar olan süreçte Performans Sanatının giderek teknoloji ile daha fazla ilişki içine girdiği görülür. Performans Sanatının kökeni Birinci Dünya Savaşı'na kadar dayanmaktadır. Yaşanan yıkımlar ve oluşan yeni düzene karşı her kesimde olduğu gibi sanatçılar tarafından da tepkiler gösterilmiştir. 20. yüzyıl başlarından itibaren Dadaist, Fütürist, Sürrealist sanatçılar bir takım gruplar kurarak, manifestolar yazarak sosyal ve politik eylemlerde bulunmuşlardır. Zamanla bir ifade aracı olarak kullanılan beden 1970'li yıllarda bir sanat anlayışı olarak kabul görmüş ve günümüzde farklı coğrafyalarda teknoloji ile birlikte gelişim göstererek varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, based on theemergence of the Art of Performance, it is seen thatthe performance is gradually connected tothe technology in the cont emporary period. Technology can provide more expression opportunities tothe artist as well as leave positive effects. The origin of Performance Art dates back tothe First World War. Inresponse tothe devastation and the neworder, the artists reacted as well as in everysection. Since the beginning of the twentieth century, Dadaist, Futurist, Surrealist artists have formed social and political actions by forming a number of groups, by writing manifestos. The body, which was used as a means of expression in time, was accepted as an art concept in the 1970s and it continues to exist with different concepts by developing with technology in different geographies.