Vitiligolu hastalarda serum vitamin B12, folik asit ve askorbik asit düzeylerinin araştırlması
  1. Tez No: 59784
  2. Yazar: ZEKİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma vitiligolu hastaların serum vit B-12, folik asit ve askorbik asit düzeylerini araştırmak için planlandı. Çalışmamızı hasta grubumuzda 6-61 yaşlarında olmak üzere vit B-12 ve folik asit için 30, askorbik asit için 40 vitiligolu olgu; kontrol grubumuzda ise 10-62 yaşlarında olmak üzere sırasıyla 30 ve 20 sağlıklı kişi üzerinde yaptık. Ayrıca gruplarımızın her birini 0-18, 19-40,41 ve üstü olmak üzere üç yaş grubuna ayırdık. Gruplarımızdaki kadın ve erkek oranları ise hemen hemen eşit düzeyde tutuldu. Serum vit B-12 düzeyi, hasta grubumuzda (267±144pg/ml), kontrol grubumuzdan (1 004+3 01pg/ml) yaklaşık 1/4 oranda daha düşük bulundu. Aralarında istatistiksel olarak da oldukça anlamlı fark saptandı (t: 12. 10, P0.05), 3. yaş grubundaki serum vit B-12 değerleri daha düşük bulundu. Ayrıca, 50 yaşın üzerindeki beş hastanın hepsinde serum vit B-12 değerleri düşük tespit edildi. Serum folik asit ve askorbik asit düzeylerinin hasta ve kontrol grubundaki anlamsız farklılıkları istatistiksel olarak da izlendi (P>0.05). Burada erkeklerin kadınlardan, istatistiksel olarak anlamsız olan (P>0.05) daha düşük serum askorbik asit düzeyine sahip olduğu saptandı. Bunun yanı sıra, hem serum folik asit hem de askorbik asit düzeylerinin yaş arttıkça azaldığı saptandı. Fakat istatistiksel olarak anlamsızdı (P>0.05). Ayrıca, bölgemizde kış mevsiminin uzunluğu nedeni ile, insanların vit C ihtiyacının artmış olduğunun düşüncesine sahip olduk.54 Sonuç olarak vitiligo lu hastalarda serum vit B-12 düzeyine rutin olarak bakılması; özellikle 50 yaş üzerinde olmak üzere ileri yaşlarda ve düşük vit B-12 değerlerinde, eksiklik nedeninin araştırılmasının yanı sıra vit B-12 tedavisinin gerekliliğinin kanaatine vardık. Ayrıca, özellikle 40 yaşın üzerinde olmak üzere ileri yaşlarda insanların vit B-12, folik asit ve askorbik asit ihtiyaçları arttığından, bunları içeren multivitamin preparatları almaları ve/veya bunlardan zengin diyetle yeterli ve dengeli beslenmeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
PATIENTS This study has been planned to investigate the serum levels of vit B-12, folic acid and ascorbic acid in the vitiligo patients. We did our study in the patient group between 6-61 ages including 30 patients for vit B-12 and folic acid, 40 patients for ascorbic acid, and also in the control group between 10-62 ages including respectively 30 and 20 healthy people. In addition, we divided both of our groups into three age groups; 0-18, 19-40, 41 and over. The ratio of men and women were almost equaled. The serum levels of vit B-12, in our patient group (267±144pg/ml) was found approximately 1/4 ratio less than the control group (1 004+3 01pg/ml). There was also statistical meaningfull difference between them (t: 12. 10, PO.001). In addition, the serum levels of vit B-12 were determined low at approximately 3/5 of the total patients; 43% of these was less than normal serum vit B-12 level and 20% was at the sublimit of normal serum vit B-12 level. In comparison of the serum vit B-12 levels according to age and sex, 1/3 and 1/4 ratios was found and, it was statistically meaningfull (P0.05), the serum level of vit B-12 was found less at group of third ages. Moreover, in the all of the five patients aged over 50, the serum vit B-12 levels were found low. In the patient and control group, the difference of the serum levels of folic acid and ascorbic acid were not meaningfull, also statistically too (P>0.05). In addition, the serum level of ascorbic acid of the men was less than the women (P>0.05). Also, both the serum levels of folic acid and ascorbic acid were being decreasing with the increasing age, but it was statistically unremarkable (P>0.05). Moreover, because of the long period of winter in our region, we think that the need of vit C has increased in people.56 As a conclusion, the serum level of vit B-12 must be determined routinely in all of the vitiligo patients. In the elderly people, especially in ages over 50, in addition to detect the cause of low serum vit B-12 levels, vit B-12 therapy must be done. In addition, because of existed need of vit B-12, folic acid and ascorbic acid in the elderly people, especially in ages over 40, it is important that to taken mulltivitamin drugs or diet rich from these.