Çocuklarda vitiligo vulgaris ve alopesi areata ile vitamin D düzeylerinin ilişkisi
Relationships alopecia areata and vitiligo vulgaris with vitamin D levels in children
  1. Tez No: 334268
  2. Yazar: ATİYE NİL PALANCI SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Vitamin D?nin kalsiyum homeostazı ve kemik metabolizması üzerindeki klasik etkileri dışında başka birçok fonksiyonu olduğu ve otoimmun hastalıklarla vitamin D?nin ilişkisi son yıllarda yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada otoimmun hastalıklar olan vitiligo vulgaris (VV) ve alopesi areatalı (AA) çocuklarda vitamin D düzeylerini belirlemek, sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslamak, vitamin D düzeylerinin lezyon boyutu ile ilişkisini araştırmak, vitamin D düzeyi düşük bulunan hastalarda vitamin D tedavisinin lezyon boyutuna etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Dermatoloji ve Pediatrik Endokrinoloji polikliniğine başvuran, 6-18 yaş aralığında olan, ek hastalığı olmayan ve hiç ilaç tedavisi almayan AA?lı (n= 30) ve VV?li (n= 30) hastalar ile eş zamanlı, aynı cinsiyet ve yaş grubunda sağlıklı kontroller (n= 60) çalışmaya dahil edildi. Hastaların başlangıçta 25-hidroksi vitamin D3 [25(OH)D3], parathormon (PTH), kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri ve lezyon alanları değerlendirildi. Tüm hastalara topikal tedavi verildi, ayrıca 25(OH)D3 düzeyi 10-20 ng/ml arasında saptanan olgulara 1500 IU/gün, < 10 ng/ml saptanan olgulara ise oral 3000 IU/gün vitamin D tedavisi 6 ay süreyle verildi. Topikal tedavi ile birlikte vitamin D tedavisi alanlar ile sadece topikal tedavi alanların üç ve altı aylık tedavi sonrasında laboratuvar ve klinik bulguları değerlendirilerek kıyaslandı. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS 16.0 programı kullanıldı. BULGULAR: VV?li hastaların ve sağlıklı kontrol grubunun 25(OH)D3 düzeyleri sırasıyla 26.6±18.3 ng/ml ve 22.8±13.5 ng/ml idi (p> 0.05), AA?lı hastaların ve sağlıklı kontrol grubunun 25(OH)D3 düzeyleri sırasıyla 25.3±19.4 ng/ml ve 21.3±12.5 ng/ml idi (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The apart from classical role of vitamin D is in the regulation of calcium homeostasis and bone metabolism, it has been other many function and recently it has been associated with that autoimmune diseases. In this study our aims to evaluate the level of vitamin D in children with autoimmune diseases alopecia areata (AA) and vitiligo vulgaris (VV), to compare the results with healthy controls, to investigate the relationship between vitamin D levels with lesion size, to evaluate the vitamin D therapy?s effect of lesion size on the patients with vitamin D deficiency. MATERIAL-METHOD: From Dermatology and Pediatric Endocrinology outpatient clinic, aged between 6-18 years, without any disease and not received any medication, AA (n= 30) and VV (n= 30) patients and sex- and age- matched healty children as controls were included in study. Lesion sizes, 25 hydroxyvitamin D [25(OH)D3], parathyroid hormone (PTH), calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP) were measured at baseline. The patiens were treated topical treatment at the same time. 25(OH)D3 level 10-20 ng/ml were treateded with 1500 IU/ day oral vitamin D, 25(OH)D3 level 0.05), serum 25(OH)D3 levels of patients with AA and controls were 25.3±19.4 ng/ml and 21.3±12.5 ng/ml, respectively (p > 0.05).