Çocuk istismarı haberleri bağlamında çocukluğun inşası; Gazete haberleri örnekleri
Building childhood in the context of child abuse news; Case studies from newspapers
  1. Tez No: 597859
  2. Yazar: AYLİN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLIN DİKMEN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de yapılan araştırmalara göre çocuğun cinsel istismarı vakalarının tespitinin ve medyada görünürlüğünün son yıllarda büyük oranda arttığı gözlemlenmiştir. Çocuk cinselliği ve çocuk cinsel istismarı kavramları içinde bulunduğu kültürel yapıdan etkilenmektedir. Bu nedenle farklı kültürel yapılanmaların çocuk cinselliğine nasıl baktıkları ve tarihsel süreç içinde bu konuyu nasıl değerlendiklerini inceliyor olmak, toplumun söylemlerinin nasıl ve hangi kavramlarla etkileşime girerek içselleştirildiğini anlamak açısından önemli durmaktadır. Çocuk cinsel istismarının bir suç olarak kabul edildiği modern toplumlarda, çocuk hakları ihlali olarak bu suçun giderek yaygınlaştığını ve özellikle dezavantajlı gruplara dahil olan çocukları etkilediğini son yıllarda medya aracılığıyla görmekteyiz. Medya kuruluşlarının benimsedikleri ideolojik ve politik görüşleri, yaptıkları haberler vasıtasıyla topluma aktarılmaktadır. Bu minvalde, çocuk cinsel istismarı konusunun, Türkiye'nin kendi toplumsal yapısı bağlamında gazete haberlerinin eleştirel söylem analizi ile değerlendirilmesini içermektedir. Anahtar Kelimeler; 'çocukluk', 'cinsel şiddet', 'çocuk cinsel istismarı',“çocuk hakları”, 'medya', 'gazete', 'toplumsal söylem', 'hegemonya', 'stigma'
Özet (Çeviri)
According to research carried out in Turkey; it has been observed that the detetion of children's sexual abuse cases and their visibility in the media have increased greatly in recent years. The concepts of child sexuality and child sexual abuse are influenced by the cultural structure. For this reason, analyzing how different cultural structures look at child sexuality and how they evaluate with this issue in the historical process is important in terms of understanding which and how discourses of society are internalized by interacting with them. In modern societies where child sexual abuse is considered as a crime, we see through the media that in recent years this crime has become increasingly widespread as a violation of children's rights, and it has particularly influenced children involved in disadvantaged groups. The ideological and political views of the media organizations are conveyed to the society through their news. In this manner, it includes child sexual abuse issue, in the context of its consideration in the Turkey's social structure an assessment of critical discourse analysis of the newspapers. Key words; 'childhood', 'sexual violence', 'child sexual abuse', 'children rights', 'media', 'newspaper', 'discourse', 'hegemonia', 'stigma'