Finansal teknolojilerin Türk bankacılık sektörünün finansal performansına etkisi: Mobil bankacılık üzerine uygulama
The effect of financial technologies on the financial performance of Turkish banking sector: Application on mobile banking
- Tez No: 597868
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde teknolojinin önemi sürekli artmakta ve küresel çapta tüm insanların, kurumların ve kuruluşların hayatlarını etkilemekte ve onlara yön vermektedir. Finans (Finance) ve teknoloji (technology) kavramlarının bir araya gelerek oluşturduğu Finansal Teknoloji kavramı, finans dünyasının en önemli kurumlarından olan bankalara da birtakım yenilikler getirmiş ve banka müşterilerinin ve çalışanlarının işlerini ve hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamalar üretmiştir. Bu ürünlerden bir tanesi olan mobil bankacılık uygulamalarının, banka sektöründeki etkilerini inceleyen bu çalışmada, 2011 ve 2019 yılları arasındaki veri setlerinden yararlanılarak elde edilen zaman serisi verilerine eşbütünleşme testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda, mobil bankacılık ile yapılan işlem hacimleri ile Türkiye'deki bankacılık sektörünün finansal performansı arasındaki ilişki analiz edilmiş ve mobil bankacılık uygulamasının kullanımı ve mobil bankacılık uygulamaları aracılığı ile yapılan işlemlerin, mevduat bankacılığı sektörünün finansal performansı üzerinde etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of technology is increasing day by day and the technology is effecting our lifes and also effecting the firms. Fintech is a short form of Finance and Technology, is producing new things for one of the important instution of finance world is banks. One of example of these new things is mobile banking applications. In this paper, we have searched that the effect of using mobile banking applications on banking sector. With the help of the data between 2011 and 2019 years, cointegreation test was applied to these time series data. Our findings were shared about is there any relationship between usage of mobile banking applications and financial performance of banking sector.