Özdemir Asaf ve popüler edebiyat içerisindeki yeri
Özdemir Asaf and his placein popular literature
- Tez No: 597869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı kendine has bir üslupla sanat yapan Özdemir Asaf'ın popüler edebiyat dünyasındaki yerini ve önemini göstermektir. Çalışmamızda Özdemir Asaf hayatı ve eserleriyle ele alınmış; ardından kültür, popüler kültür ve popüler edebiyat kavramları açıklanmaya çalışılmış; Özdemir Asaf'ı popüler edebiyatın önemli figürlerinden biri yapan sebepler sayısal verilerle de desteklenerek açıklanmıştır. Böylece günümüzde araştırma yapan akademi çevrelerince Özdemir Asaf üzerine yapılan çalışmaların istenilen nitelik ve nicelik derecesine gelmesini sağlamak amaçlanmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Servet-i Fünun dergisinde yayımladığı şiirlerle yazın hayatına atılan, hem nazım hem nesir alanlarında eser vermekle birlikte şair kimliğiyle tanınan Özdemir Asaf, kendine has üslubuyla ölümünden sonra bile okunurluğunu koruyup günümüze kadar eserlerini ulaştırmayı başarmış önemli bir şahsiyettir. O, edebiyatımız içerisinde popüler bir şair olarak ismini ve sanatını yaşatmaktadır. Asaf'ın eserlerinin muhtelif matbaalarca defaatle basımının yapılması, şiir ya da sözlerinin internet kaynaklı platformlarda kayda değer bir okur kitlesi tarafından paylaşılıp beğenilmesi onun yazın dünyasındaki varlığını sürekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show the importance and importance of Özdemir Asaf in the world of popular literature. İn our study, firstly Özdemir Asaf was this discussed together with his works and then the concepts of culture, popular culture and popular literature were tried to be explained;the reasons that make Özdemir Asaf a popular literary poet were supported by numerical data and thus, it was aimed to ensure that the studies carried out on Özdemir asaf by the academiy cricles doing the research today reached the desired quality en quantity. Serveti Funun period of literary life thrown into the field of both poetry and prose in the field of work, but also known as a poet Özdemir asaf, both personal and unique literary style, even after his life to maintain the readability of an important person who managed to reach until today. Hi is a poet who lives his name and art into the popular literature which is a product of popular culture. The fact that Asaf's Works are regularly printed by various printing houses and that poems or words are shared and appreciated by a remarkable audience on internet-based platforms has made his existence in the literature world permanent.