Türk spor yöneticilerinin kültürel değerlerinin çatışma yönetimi tarzları üzerindeki etkileri
The effects of cultural values of Turkish sport directors on their conflict management styles
- Tez No: 597877
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk spor yöneticilerinin kültürel değerlerinin çatışma yönetimi tarzları üzerindeki etkisini araştırmak, bu doğrultuda çatışma yönetiminde kültürel değerlerin etkin bir role sahip olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri yönetim kademelerinde bulunan yöneticiler oluşturmaktadır. Basit tesadüfî örnekleme yöntemi doğrultusunda 7 bölgemizi kapsayan tüm illere ulaşılmaya çalışılmış, ülke genelinde Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlüklerinde görev yapan yöneticilerden toplam 457 anket elde edilmiştir. Verilerin analizinde; t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), Regresyon ve Korelasyon kullanılmıştır. Sonuç olarak Türk spor yöneticilerinin kültürel değerlerinin çatışma yönetimi tarzları üzerindeki etkilerinin incelendiği bu araştırmada, toplumsal kültürel değerlerin çatışma yönetimi tarzına etki ettiği sonucuna ulaşılmış olup; Hofstede'nin belirlemiş olduğu kültürel değerlerin“Ödün veren”ve“Tümleştiren”çatışma yönetimi tarzlarına doğrudan etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of cultural values of Turkish sport managers on their conflict management styles and to determine whether cultural values have an effective role in conflict management. Managers, vice managers, and directors appointed at the country Directorate of Youth and Sport services were subjected to the study. In line with the random sampling method, all provinces covering 7 country regions were tried to be reached and a total of 457 scales were obtained from the managers working in the Youth and Sports Provincial / District Directorates throughout the country. T-Test, one-way Analysis of Variance (ANOVA), Regression and Correlation were used to analyze the data. As a result, in this study which examines the effects of cultural values of Turkish sports managers on conflict management styles, it is concluded that social cultural values influence their conflict management style. According to the analysis it is observed that Hofstede's cultural values have an influence on the Avoiding and Compromising conflict management styles.