Tekstil malzemesinin sanatsal içerik açısından dili
The language of textile material in terms of artistic content
  1. Tez No: 597882
  2. Yazar: GÜLAY KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. SÜMER SALDIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birinci bölümde, tekstil malzemesi genel olarak irdelenerek, sanatçıyla malzemenin somut ve soyut yaklaşımları ele alınmıştır. özel olarak da, tekstil malzemesinin plastik özle günümüze kadar kazandığı yeni ifadeleri ve rolleri, belli bir perspektif içinde açıklanmıştır. İkinci bölümde,“Tekstil Sanat Obje”si tasarım bağlamında irdelenmiş; tekstil sanatçılarının üslup arayışları eserler ile ele alınmıştır. Tekstil tasarımcıları dışında ki sanatçıların da, diğer malzemelerle birlikte tekstil malzemesine ilgileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde de, sağlanan sentezle göreceli değerlerin somut verilere dayandırılan bir derlemesine ve görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile material has been studied in general and the concrete and abstract approaches between the material and the artist have been examined in the first section. Especially the new expressions and roles of the textile material, with the plastic natüre, which have been arised upto now, have been explained in a specific perspective.“Textile-A mater of Art”design has been investigated in the second section and style researches of the textile artist have been examined together with their works. Also the interest of the artists, excluding the textile designer in the textile materials together with the other materials have been searched. Study of the relative values with yhe obtained synthesis, which have been made by depending on the abstract datas and the opinious related with them have been included in the third section.