Boy kısalığı olan çocuklarda özbenlik kavramının değerlendirilmesi
Evaluation of self-concept in children with short stature
  1. Tez No: 597884
  2. Yazar: MAHSUM KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda, boy kısalığının fiziksel görünümü etkilemesi ve bireyin özgüven gelişiminde önemli bir dönemi oluşturan çocukluk döneminde dikkatin bedene yönelmiş olması nedeniyle boy kısalığı olan çocukların benlik saygılarının sosyodemografik veriler ile incelenip değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Hastanesi Büyüme ve Gelişim Polikliniğine 01.09.2018 ve 30.11.2018 tarihleri arasında başvuran 9-17 yaş arası 180 çocuk hastalarla gerçekleştirilmiştir. Sosyodemografik veri formu ve Piers-Harris Çocuklar İçin Öz-kavramı Ölçeği boy kısalığı olan 180 çocuğa uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların, 101'i (%56,1) erkek, 79'u (%43,9) kadın idi. Yaş ortalaması 151,8±23,7 ay idi. Katılımcıların 128'i (%71,1) puberteye girmiş, 52'si (%28,9) henüz puberteye girmemiş idi. Çocukların uzunluk ölçümlerinde ortalama boy 138,9±10,9 cm olarak bulundu. Ortalama z-skoru değeri -2,30±0,2 SD idi. Piers-Harris çocuklar için öz kavramı ölçeğinden alınan puanların ortalaması 55,2±10,0 idi. Fiziksel görünüm algısında ortalama puan 6,03±1,8 idi. Takvim yaşının ilerlemesiyle öz-kavramın azaldığı saptandı. Pubertal geçişin öz-benlik kavramına negatif etkisi görüldü. Kısa boylu çocuklarda fiziksel görünümün zihinsel durum, okul durumu ve mutluluk ile ilişkili olduğu saptandı. Sonuç: Bu çalışmada, boy kısalığı olan çocukların öz benlik kavramlarının düşük olduğu saptanmıştır. Çocukların bedenlerini ve benliklerini sorgulamaya başladıkları puberteye geçiş evresinde öz-benlik kavramında ciddi düşüş görülmektedir. Boy kısalığı olan çocuklarda fiziksel görünüm algısı zihinsel ve okul durumuyla pozitif korelasyon gösterdiği gibi mutluluk da fiziksel görünümle yakından ilişkilidir. Boy kısalığı nedeniyle takip edilen bütün çocuklar psikososyal açıdan değerlendirilmelidir. Özellikle puberteye geçiş evresinde psikolojik destek sağlanmalıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Boy kısalığı, öz-benlik kavramı, çocuk ve adolesan sağlığı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to examine and evaluate the self-esteem of short statured children, by using sociodemographic data due to their focus on their body in childhood and the short stature status's affecting the physical appearance. Material and Methods: This descriptive cross-sectional study was carried out with children aged between 9-17 years who applied to Dicle University Medical Faculty Pediatric Hospital Growth and Development Outpatient Clinic between 01.09.2018 and 30.11.2018. The sociodemographic data form and Piers-Harris Children's Self-Concept Scale were applied to 180 children with short stature. The data were analyzed using SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. Results: Of the participants, 101 (56.1%) were male and 79 (43.9%) were female. The mean age was 151.8±23,7 months. 128 of the participants (71.1%) entered puberty and 52 (28.9%) of them had not. The mean height of the children was 138.9±10,9 cm. The mean z-score was -2.30±0,2 SD. The mean score for the Piers-Harris self-concept scale was 55.2±10.0. The mean score of physical appearance was 6.03±1.8. With the progression of the calendar age, self-concept decreased. There was a negative effect of pubertal transition on self-concept. Physical appearance was found to be related to mental and school success status and happiness in short children. Conclusion: In this study, it was found that the self-concept of children with short stature was low. In the transition phase to puberty, where children begin to question their bodies and self, there is a serious decline in the self-concept. In children with short stature, physical appearance perception is positively correlated with mental and school status and happiness is closely related to physical appearance. All children followed for short stature should be evaluated psychosocially. Psychological support should be provided especially during the transition to puberty. KEYWORDS: Short stature, self concept, childhood and adolescent health.