Mamografide saptanan yapısal bozulma ve asimetrik opasiteler: US, MRG, II. bakı US ve histopatoloji korelasyonu
Archi̇tectural distortion and asymmetric opasites determined in mamography: US, MRİ, second-look US and histopathology correlation
- Tez No: 597885
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ZAFER KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bölümümüzde yapılan MG incelemesinde kanser kuşkusu taşıyan, yapısal bozulma, asimetri, asimetrik opasite ve izlemde gelişen asimetrilerde biyopsi-izlem kararı verilemediğinde ya da biyopsi için lokalizasyon belirlenemediğinde US, II. Bakı US ve MRG'nin radyolojik yaklaşıma katkısını araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Kasım 2017 – Ocak 2019 tarihleri arasında, mamografi ve ya tomosentez tetkikinde yapısal bozulma, asimetri, asimetrik opasite ve izlemde gelişen asimetri bulunan 92 olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların tamamında ultrasonografi ve MRG incelemesi yapıldı. Ultrasonografi tetkikinde bulgular kitle ve kitlesel olmayan bulgular olarak sınıflandırıldı. Kitle dışı bulgular; parankimal heterojenite, yapısal bozulma, duktal lezyon, kist, komplike kist ve küme mikrokistler olarak sınıflandırıldı. MRG incelemesinde, lezyonlar boyanma tiplerine göre kitle, kitlesel olmayan boyanma ve odak olarak ayrıldı. Kitlesel olmayan boyanma gösteren lezyonlar dağılım paternine göre; fokal, lineer, segmental, bölgesel, diffüz olarak gruplandırıldı. İlk bakı ultrason tetkikinde görülmeyip, MRG tetkikinde tespit edilen lezyonlara yönelik, MRG görüntüleri kılavuzluk alınarak II. Bakı ultrasonografi incelemesi yapıldı. Biyopsi yapılan lezyonlar benign ve malign alt gruplara ayrıldı. İstatistiksel analizde (SPSS 21.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the contribution of US, MRI and second-look US to radiological approach and determine the localization of biopsy and biopsy-follow up decision for architectural distortion, asymmetry, asymmetric opacities and developing asymmetry in the MG examination. Material-Method: Between November 2017 and January 2019, 92 patients with architectural distortion, asymmetry, asymmetric opacity and developing asymmetry in mammography or tomosynthesis were included in the study. Ultrasonography and MRI were performed in all patients. On ultrasonography, findings were classified as mass and non-mass findings. Non-mass findings; parenchymal heterogeneity, structural deterioration, ductal lesion, cyst, complicated cyst and cluster microcysts. On MRI examination, the lesions were divided into mass, non-mass enhancement and focus according to the types of enhancement. According to the distribution pattern of non-mass enhanced lesions; focal, linear, segmental, regional, diffuse. Second look ultrasound was performed in lesions which was not seen in first look ultrasound and detected on MRI examination. The lesions were divided into benign and malignant subgroups according to histopathological results.