Romatoid artrit hastalığı olan erişkin bireylerde ses parametrelerinin belirlenmesi ve sesin depresyon ve inflamasyonla olan ilişkisinin saptanması
Determination of the sound parameters in adult individuals with rheumatoid arthritis and the relation of sound with depression and inflammation
- Tez No: 597891
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın ana amacı romatoid artrit hastalığı olan bireylerde disfoni şikâyetinin ve hastalık aktivitesinin sese etkisinin objektif ve subjektif yöntemlerle belirlenmesidir. İkincil olarak ise romatoid artritli bireylerde depresyonun disfoniye etkisinin saptanmasıdır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında toplam 80 birey (38 romatoid artritli, 42 sağlıklı gönüllü) dâhil edilmiştir. Çalışmada katılımcıların subjektif ses şikâyeti sorgulanarak, sesin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla Ses Handikap Endeksi-10 (SHE-10) uygulanmıştır. Çalışma grubundaki 38 romatoid artritli bireye videolaringoskopik değerlendirme yapılarak larengeal bulguları değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerde objektif disfoni varlığını değerlendirmek amacıyla maksimum fonasyon süresi (MFS) ölçümleri ve akustik ses analizi yapılmıştır. Disease Activity Score-28 (DAS28) ölçeği kullanılarak romatoid artritli bireylerin hastalık aktivitesi belirlenmiştir. Ayrıca tüm katılımcıların depresyon belirtilerini değerlendirmek amacıyla Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Hastalık aktivitesi ve depresyonun disfoni üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla akustik ses analizi yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonuçlarına göre romatoid artritli bireylerde larengeal değişiklik oranı %42,1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to determine the effect of dysphonia and disease activity on voice in individuals with rheumatoid arthritis by objective and subjective methods. Secondly, the effect of depression on dysphonia in individuals with rheumatoid arthritis was determined. A total of 80 subjects (38 rheumatoid arthritis and 42 healthy volunteers aged 18-65 years) were included in the study. Voice Handicap Index-10 (VHI-10) was applied in order to evaluate the effect of sound on quality of life by questioning the subjective voice complaint of the participants. The laryngeal findings were evaluated by videolaryngoscopic evaluation of 38 rheumatoid arthritis subjects in the study group. Maximum phonation time (MPT) measurements and acoustic sound analysis were performed to evaluate the presence of objective dysphonia. Disease activity of individuals with rheumatoid arthritis was determined by using Disease Activity Score-28 (DAS28) scale. In addition, Beck Depression Inventory (BDI) was applied to evaluate the symptoms of depression in all participants. In order to determine the effect of disease activity and depression on dysphonia, acoustic sound analysis was performed. According to the evaluation results, the rate of laryngeal change in individuals with rheumatoid arthritis was found to be %42,1.