Robertson-Walker evreninde elektromanyetik alanların varlığında göreli parçacıkların dinamiği ve parçacık yaratma
Dynamics of relativistic particles and particle creation for the presence of electromagnetic fields in the Robertson-Walker universe
- Tez No: 597892
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında seçilen bir eğri uzay modeli için göreli parçacıkların dinamiği incelenmiştir. Bu amaçla göreli kuantum mekaniğinin en yaygın olarak kullanılan denklemleri Klein-Gordon (KG, spinsiz), Dirac (spin-1/2) ve Duffin-Kemmer-Petiau (DKP, spin-1) denklemleri eğri uzayda ve dış elektromanyetik alanların varlığı için tam çözülmüştür. Tam çözümler elde edildikten sonra fiziksel bir uygulama olması için KG ve DKP denklemleri için elde edilen çözümler kullanılarak parçacık yaratma sayı yoğunlukları hesaplanmıştır. Bu hesaplama için Bogoliubov dönüşüm yöntemi (BDY) kullanılmıştır. Bu yöntemin kullanılması için pozitif ve negatif frekanslı çözümler yarı-klasik bir yöntem olan Hamilton-Jacobi (HJ) denkleminin çözümleri sayesinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamics of the relativistic particles for a selected curved spacetime model is investigated. For this purpose, the most widely used equations of relativistic quantum mechanics, Klein-Gordon (KG, spinless), Dirac (spin-1/2) and Duffin-Kemmer-Petiau (DKP, spin-1) equations are solved for the presence of external electromagnetic fields in curved spacetime. After the complete solutions were obtained, particle creation number densities were calculated by using the solutions obtained for the KG and DKP equations for physical application. Bogoliubov transformation method (BTM) was used for this calculation.In order to use this method, positive and negative frequency solutions were determined by the solutions of the semi-classical method known as Hamilton-Jacobi (HJ) equation.