Bir hastane yapısının farklı deprem yalıtım sistemleri kullanılarak performansının incelenmesi
Investigation of performance of hospital structure using different earhquake isolation systems
- Tez No: 597903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geçmişten bugüne inşa edilen yapılar için en büyük tehditlerden biri depremdir. İnşaat mühendisliğinin bugünkü geldiği noktada, depremin etkilerine karşı yapıların güvende kalabilmesi için deprem yalıtımı kavramı gelişmiştir. Bu tez çalışmasında deprem yalıtımının geçmişten bugüne gelişimi, avantajları, dezavantajları, uygulama alanları ve yalıtım birimleri hakkında bilgi verilmiştir. Esas amaç olarak en çok uygulanan deprem yalıtım birimleri olan; kurşun çekirdekli kauçuk yalıtım birimi (LRB) ve eğri yüzeyli sürtünmeli sarkaç yalıtım birimi (FPS), örnek bir hastane yapısına ayrı ayrı uygulanarak incelenmiş ve deprem performansları karşılaştırılmıştır. Ulaşılan sonuçlarda FPS yalıtım biriminin, LRB yalıtım birimine göre periyodunun daha uzun olduğu ve dolayısıyla deplasman talebinin daha fazla olduğu görülmüştür. Üst yapıya aktarılan taban kesme kuvveti LRB yalıtım biriminde, FPS yalıtım birimine göre daha yüksektir. Sayısal sonuçlara ek olarak LRB yalıtım birimi için birim fiyatı, FPS yalıtım birimine göre daha yüksektir. Sağlık Bakanlığı' nın deprem yalıtımlı hastane yapıları için hazırlanan güncel genelgesine göre FPS yalıtım biriminin uygulamasında %30 deney koşulu aranırken, LRB yalıtım biriminde %100 deney koşulu aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest threats for structures which built from past to nowadays is the earthquake. At the point where civil engineering is today, the concept of earthquake isolation has been developed in order to keep the structures safe from the effects of the earthquake. In this thesis, the development of earthquake isolation from past to present, advantages, disadvantages, application areas and the information about of isolation units are given. The main purpose is the most applied earthquake isolation units; lead core rubber isolator unit (LRB) and friction pendulum isolator unit with curved surface (FPS) are examined by applying them to a sample hospital structure and earthquake performances are compared. The results showed that the FPS isolation unit had a longer period than the LRB isolation unit and therefore the demand for displacement was higher. The base shear force transferred to the superstructure is higher in the LRB isolation unit than in the FPS isolation unit. In addition to the numerical results, the unit price for the LRB isolation unit is higher than the FPS isolation unit. According to the current regulation of the Ministry of Health prepared for earthquake-isolated hospital buildings, a 30% test condition is required in the application of the FPS isolation unit while 100% test condition is required in the LRB isolation unit.