Mobil arıcılığa uygun ısı yalıtımlı arı kovanı tasarımı ve prototip imalatı
Desing and prototype manufacturing of heat insulated beehive for mobile beekeping
- Tez No: 597902
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve TÜİK verilerine göre ülkemizde ve dünyada arı koloni sayısı yıllar itibari ile artmaktadır ve arıcılık önemli bir tarımsal faaliyet haline gelmektedir. Çalışmada, ısı yalıtımlı plastik ve geleneksel ahşap kovanlardaki kolonilerin genel bakım ve kovan nakliyesi karşılaştırılmış ayrıca on bir ay boyunca yarım saatte bir kayıt altına alınan sıcaklık ve nem değerlerinin koloni gücü ve bal üretimi üstünde ki etkileri gözlenmiştir. Her iki kovanada aynı kraliçe arıdan olan ve aynı günlerde ana gözünden çıkan eşit koloni gücüne sahip arılar yerleştirilmiştir. Deneyler sonucunda; mobil sisteme uygunluğundan nakliye kolaylığı olan ısı yalıtımlı plastik kovanda, koloni gücünün her mevsim yüksek olduğu ve sezon sonunda alınan ballar karşılaştırıldığında bal veriminin % 50 daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the data of Food and Agriculture Organization (FAO) and TUIK, the number of bee colonies in our country and the world is increasing as of years and beekeeping has been becoming an important agricultural activity. In this study, general maintance and hive transportation of the colonies in thermally insulated plastic and wooden hives are compared and alsoIt is observed that the effects of temperature and humidity values which are recorded at half an hour for eleven months on colony power and honey production. Bees which are born from the same beequeen in the same days and have the equal power of colony are placed in both hives. The result of experiement; The power of colony is so high in every season in thermally insulated plastic hive that enables ease of transporting which is suitable for mobility system and at the end of the season when compared the produced honey, it is determined that the productivities of honey are much more than 50 %.