Investigation of traffic flow characteristics:Case study of d100 highway
Trafik Karakteristiklerinin İncelenmesi: D100 Karayolu Vaka Çalışması
- Tez No: 597921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstanbul Boğazı'nın üstündeki köprüler, İstanbul gibi trafik sıkışıklıklarının sık yaşandığı bir şehirdeki en problemli noktalardan bazıları. Bu tezde, D100 Karayolunda bulunan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden önce ve Yıldız katılımından hemen önce yer alan kısa bir yol segmenti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü'nün sağladığı kamera görüntüleri kullanılarak, trafik karakteristikleri açısından inclelenmiştir. Video kamera görüntülerinde 10 Ekim'den 16 Ekim'e toplam 7 günden yaklaşık olarak 12 saatlik veri yer almakta. Verinin oluşturulması işlemi için, yol bölgelere ayrıştırıldı ve bu bölgelerdeki görüntü işleme algoritmasından sonra elde edilen hız ve akım değerleri incelendi. Akıcı trafikte sol şeritte genel olarak en yüksek akım ve hız verileri gözlenmişken, sağ şeritte genel olarak en düşük akım ve hız verileri gözlendi. Ancak yoğun trafik koşullarında şeritler arasındaki akım ve hız verileri arasındaki farkın kapandığı görüldü. Trafik parametreleri kullanılarak IBM SPSS aracılığıyla regresyon modelleri oluşturuldu. Bu regresyon modellerinde sol ve orta şeritin benzer hız ve akım karakteristiklerine sahip olduğu ve bir şeritteki hızın diğer şeritlerdeki hızlarla doğru orantılı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Bridges located on the Bosphorus create some of the most problematic locations in Istanbul traffic network where congestion is a big problem. In this thesis, using the video footages provided by the Department of Traffic in Istanbul Metropolitan Municipality the traffic characteristics on a short segment of road located on the D100 Highway upstream of the 15 July Martyrs Bridge and just upstream of the Metrobus on-ramp and Yildiz on-ramp is investigated. The video footages are from 10.10.2018 to 16.10.2018 and a total of approximately 12 hours of data is contained in the final data. The road is divided into regions, and the speed and flow values inside these regions are calculated after the image processing stage. It is found that speed and flow rate on the left lane is generally the highest while speed and flow rate on the right lane is generally the lowest in uncongested traffic conditions while they balance each other when traffic congestion is introduced. Regression models are created regarding the traffic parameters inside these regions using IBM SPSS. With these regression models, it is found that left and middle lane have similar flow and speed characteristics and the speed in a lane is positively correlated with speed on other lanes.