Türkiye'de betonarme yapılarda depreme karşı afet yönetimi
Earthquake disaster management of reinforced concrete building in Turkey
- Tez No: 597929
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORHUN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İnşaat Mühendisliği, Public Administration, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemiz deprem, sel, fırtına, heyelan, çığ gibi birçok meteorolojik, tektonik ve insan kaynaklı afetlere son derece açık bir durumdadır. Ülkemiz nüfusunun %60 civarı halen aktif olan ve zarar verebilen deprem alanları üzerinde yerleşmiş bulunmaktadır. Büyük bir deprem tehlikesi ile karşı karşıya olan ülkemizde başarılı afet yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Türkiye'de yapı stoğunun büyük çoğunluğunu betonarme yapılar oluşturmaktadır. Deprem meydana geldiğinde deprem titreşimleri betonarme yapılarda çeşitli hasarlar oluşturup can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir. Bu sebeple deprem riski yüksek olan bölgelerde yapı stoğumuzun büyük çoğunluğunu oluşturan betonarme yapıların depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın başlıca amacı ülkemizde geçmişten günümüze yapılan afet yönetimi faaliyetlerinin deprem özelinde gelişiminin diğer bazı ülkelerle karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu tez kapsamında, deprem kuvvetlerinin betonarme yapılarda meydana getirdiği hasar çeşitleri ve oluşabilecek hasar sonucu can kayıplarını en aza indirmek için afet yönetiminin hazırlık ve zarar azaltma süreçleri irdelenerek alınması gereken önlemler araştırılacaktır. Kentsel dönüşüm kapsamında olan riskli yapı ve elemanlarının deprem kuvvetlerinden etkilenmemesi için güçlendirilmesi, zemin özelliklerinin iyileştirilmesi ve zeminde sismik yalıtımın sağlanması ile can kayıpları ve yapısal hasarlar en aza indirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our country is exposed to many meteorological, tectonic and man-made disasters such as earthquakes, floods, storms, landslides and avalanches. Around 60% of our country's population is located on earthquake zones that are still active and can still cause harm. There fore, successful disaster management strategies are needed to be developed and implemented in our country, which is exposed to huge seismic risk. Of the building stock in Turkey constitute the majority of reinforced concrete structures. When an earthquake occurs, earthquake shocks can cause various damages to reinforced concrete structures and cause life and property losses. For this reason, reinforced concrete structures, which constitute the majority of the building stock in areas with high earthquake risk, should be constructed as earthquake resistant. The main purpose of this study is to investigate the development of disaster management activities in Turkey from past to present in comparison with other countries. Within the scope of this thesis, the types of damages caused by earthquake forces on reinforced concrete structures and the precautions to be taken by examining the preparation and loss reduction processes of disaster management is investigated in order to minimize the loss of life as a result of the damage. Rehabilating and strengthening the weak structures and that are within the scope of urban transformation in order to obtain earthquake resistand behavior, improving ground properties and providing seismic insulation on the ground will keep the loss of lives and structural damage to a minimum.