A new definition of heat waves under climate change
İklim değişikliği altında sıcak hava dalgalarının yeni tanımı
  1. Tez No: 597934
  2. Yazar: CEMRE KASSARA
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son birkaç on yıldır, aşırı iklim olaylarının sıklığı, yoğunluğu ve sürelerinde değişiklikler gözlemlenmiştir ve bu gözlemler insan kaynaklı iklim olaylarıyla ilişkilidir. Bu aşırı olaylardaki değişimin miktarını belirtmek, iklim değişkenlerinin iç modları ve arazi kullanım değişiklikleri gibi birçok değişken nedeniyle zordur. Ayrıca, güvenilir iklim kayıtlarının ve aşırı iklim olaylarının nadir olması nedeniyle, geçmişte meydana gelen bu tür olayların verisinin dikkate alınması risklidir. Aşırı bir olay tanımı gereği nadir bir olaydır, ve bu nedenle kayıt altına alınmış bu tür olayların sayısı oldukça azdır.“Aşırı”nın anlamı bölgeden bölgeye değişebildiğinden, genel açıklamaların kendi değerleri ile karşılaştırmalı olması gerekir. Bu çalışmada, RCP 4.5 ve RCP 8.5 senaryolarına göre, sıcaklık endeksi (HI) ve rüzgar serinlik endeksi (WCI) değerlerindeki değişiklikler belirtilmiştir ve her bir şehir, kendi geçmiş verisiyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma MENA (Orta Doğu Kuzey Afrika) bölgesindeki en kalabalık 10 şehri kapsamaktadır: İskenderiye, Amman, Ankara, Bağdat, Kahire, İstanbul, İzmir, Cidde, Riyad ve Tahran. Bu çalışmanın amacı, belirtilen iller için endeks değerlerindeki sıklık, yoğunluk ve süre değişimlerini değerlendirmektir. Bunu başarmak amacıyla her endeks için dört tanım yapılmıştır: aşırı sıcak günler, sıcak günler, soğuk günler ve aşırı soğuk günler. İlk olarak, geçmiş verisindeki her tanıma uygun toplam gün sayıları ve model çıktıları, frekanslardaki değişimleri gözlemlemek için karşılaştırılmıştır. Daha sonra, süre değişimlerini değerlendirmek için tanımlara uygun ardışık gün sayıları, geçmiş değerler ile model çıktıları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, hem RCP 4.5 hem de RCP 8.5 senaryolarında sıcak gün sayıları ve aşırı sıcak gün sayılarında artış gözlemlenmiştir. Ancak bu tanımların, sıklık, yoğunluk ve sürelerdeki artış oranı şehir bazında değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For the last few decades, changes in frequency, intensity, and duration of extreme climate events have been detected, and these observations are linked to human-induced climate change. To state the amount of change in these extreme events is difficult, due to many variables such as internal modes of climate variables and land use changes. Also, because of rarity of reliable climate records and extreme climate events, taking the data of climate extremes which occurred in the past into consideration is risky. The definition of an extreme event is a rare occurrence, so their records are not abundant. Since the meaning of extreme can change from region to region, generic explanations must be comparative with its own values. In this study, changes in heat index (HI) and wind chill index (WCI) values are stated, according to RCP 4.5 and RCP 8.5 scenarios, and analyzed by comparing each city by its own former data. This study covers ten most crowded cities in MENA (Middle East and North Africa) region: Alexandria, Amman, Ankara, Baghdad, Cairo, Istanbul, Izmir, Jeddah, Riyadh, and Tehran. The aim of this study is to assess frequency, intensity and duration changes in index values or these cities. To achieve that, four definitions are made for each index: extremely hot days, hot days, cold days, and extremely cold days. Firstly, the total counts of each term from past and model outputs are compared to observe the change in frequencies. Secondly, consecutive day counts are compared between past values and model outputs to assess the differences in duration. As a result, according to both RCP 4.5 and RCP8.5 scenarios, number of hot days and number of extremely hot days will increase in future. Also, their durations will be longer and their observed values will be higher foreach city. Nevertheless, increase rate of frequency, intensity, and duration will vary in each city.