Kapadokya bölgesinde kaya oyma yapılardan çıkan atık malzemenin puzolanik aktivitesinin araştırılması
Research on pozzolanic activity of waste material extracted from rock cut buildings in cappadocia region
- Tez No: 597950
- Danışmanlar: PROF. DR. NABİ YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde kaya oyma yapılardan çıkan ve varlığı gitgide artan yaklaşık 10 milyon ton atığın olduğu bilinmektedir. Çalışmada bu atık malzemenin çevreye olan zararlı etkilerinin giderilebilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanabilmesi amacıyla atık malzemenin puzolan olarak kullanılma durumu araştırılmıştır. Kapadokya bölgesinde kaya oyma yapılardan çıkan atık malzemenin puzolan olarak değerlendirilebilmesi için öncelikle doğrudan yöntem olan Frattini deneyi yapılmıştır. Frattini deneyi sonuçlarında aynı bölgeden alınan numunelerde dahi önemli farklılıklar ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple bir malzemenin puzolan olarak değerlendirilebilmesi için doğrudan yöntem olan Frattini deneyi sonuçlarının dolaylı yöntemler ile desteklenmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda, Frattini deneyi sonuçlarına göre en yüksek ve en düşük değerlere sahip bölgelerden alınan numunelerde, dolaylı yöntemler olarak bilinen TS 25 ile ASTM C593'te tanımlanan kireç harcı basınç dayanımı deneyi, ASTM C311 ile ASTM C109'da belirtilen dayanım cinsinden aktivite göstergesinin belirlenmesi deneyi ve elektrik iletkenliği deneyi yapılmıştır. Özetle, çalışmada Kapadokya bölgesinde kaya oyma yapılardan çıkan atık malzemenin puzolanik aktivitesi doğrudan ve dolaylı yöntemlerle ortaya konulmuştur. Doğrudan ve dolaylı yöntemlerin sonuçlarına göre malzemenin puzolanik özellik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As is known, with an increasing existence there are approximately 10 million tons of waste material extracted from rock‐cut buildings in Cappadocia Region which is one of the most important tourism centers in Turkey. In the study, the research was carried out to state if it's possible to mitigate the harmful effects of the waste material to the environment and to use it as pozzolan in order to make a contribution to the economy of Turkey. Pozzolanic activity of the waste material from the rock‐cut buildings was evaluated by the direct method known as Frattini test. According to the Frattini test results, it is observed that even in the samples from the same area have significant differences. For this reason, a material to be considered as pozzolan, direct method known as Frattini test should be supported by indirect testing methods. Therefore, the lime mortar compressive strength test as defined in TS25 and ASTM C593, the strength activity index test as defined in ASTM C311 and ASTM C109 and the measurement of the electrical conductivity test which are known as indirect test methods were performed for the samples extracted from the regions having the highest and lowest values as per the Frattini test results. Briefly, in the study the research on pozzolanic activity of the waste material extracted from rock cut buildings in Cappadocia region was conducted by direct and indirect methods. The researched waste material showed pozzolanic activity according to all test results including direct and indirect methods.