Fore kazıklı iksalarda sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanan deplasmanların yerinde inklinometre ölçüm sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of design deformations calculated with finite element method and inclinometer measurements in excavation support system with bored pile
  1. Tez No: 597951
  2. Yazar: MUHAMMET YELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde hızla artan nüfus, ekonomik nedenler ve sosyal imkânlar kente olan göç miktarını ve kentlerde yapılaşmayı artırmıştır. Bu durum yüksek yapılara olan ihtiyacı ve arazinin en verimli şekilde kullanılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Arazinin verimli kullanılması adına yapılan derin kazı miktarının artması bu sürecin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Derin kazılarda, stabilite ve meydana gelen deformasyonlar kazı güvenliği için iki temel unsurdur. Bu araştırma kapsamında fore kazıklı ve ankrajlı derin kazı destekleme sisteminde meydana gelmesi beklenen deformasyonlar sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanmış ve uygulama aşamasında inklinometre ölçümleri ile takip edilmiştir. Tasarımda kullanılan zeminin mühendislik parametreleri arazi verileri ve laboratuvar deneyleri ile belirlenmiştir. Çalışma kapsamında inklinometre ölçümleri ile elde edilen deformasyonlar ile hesaplanan deformasyonların karşılaştırılması amaçlanmıştır. İksa sisteminin boyutlandırılmasında Plaxis yazılımı ve yazılımda yer alan zemin malzeme modelleri kullanılmıştır. Hesaplanan deformasyonlar ile ölçülen deformasyonlar arasındaki faklılıklara güncel saha koşullarının etkisinin araştırılması amacıyla geri analizler gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing population, economic reasons and social facilities have increased the amount of migration to cities and urbanization in cities. This has led to the need for tall buildings and the necessity of using fields most efficiently. The increases in amount of deep excavation made to use fields most efficiently are natural consequences of this process. In deep excavations, stability and deformations are two key elements for the safety of excavation. In this research, horizontal deformations expected to occur in deep excavation support systems with bored piles and anchorage were calculated by the finite element method and were observed through inclinometer measurements during the application. The engineering parameters of the soil used in the design were determined by field data from in situ tests and laboratory tests. In this study, it is aimed to compare the observed deformation with inclinometers and the calculated deformation. Plaxis software and soil material models included in the software were used in design of the excavating support system. Back analysis was made to investigate the differences of the deformations resulting from analyses and the observed deformations with inclinometers and the findings were summarized.