Vücut sıcaklığı civarinda çalışan faz değiştirici materyal -polilaktik asit hibrit yapısının hazırlanması ve karakterize edilmesi
Preparation and characterization of phase changing material-polylactic acid hybrid material working at nearly of body temperature
  1. Tez No: 597954
  2. Yazar: İSMAİL CEM SANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Faz değiştirici materyaller son yıllarda hızla gelişmektedir. Bu nedenle günümüzde farklı polimer çeşitleriyle kompozit materyaller hazırlanarak birçok alanda kullanılmaktadır. Katma değeri yüksek biyomedikal ürünler üretebilmek için bu konudaki çalışmalar gittikçe doğal ürünlere doğru yönelmeye başlamaktadır. Burada kullanılan bileşenlerin doğal olmasının biyouyumluluk ve biyobozunurluk gibi avantajları nedeniyle, bu ürünler daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada faz değiştirici materyallerden Eikosan ile biyobozunurluğa sahip bir biyopolimer olan Poli(laktik asit) kullanılarak, faz değiştiren madde içeren hibrit yapının geliştirilmesi hedeflenen film ve lif örneklerinden polimer kompozitler hazırlanmıştır. Bu amaçla çözelti dökme ve elektro eğirme yöntemlerini kullanarak; Poli(laktik asit) matrisine %50, %40, %30, %20, %10, %5, %2,5, %1'lik oranlarda ilave edilen Eikosan ile hazırlanan bu kompozitlerin SEM, DSC, DMA, TGA ve Polarize Optik Mikroskop teknikleri kullanılarak karakterizasyonu tamamlanmıştır. Bu örneklerin termal ve mekanik özellikleri incelenerek elde edilen film ve liflerin uygulama alanları konusunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phase change materials have been developing rapidly in recent years and have a large number of application areas. In this area, composite materials with different polymer types are prepared and used in many fields today. In order to be able to produce high value-added biomedical products, studies in this area are increasingly beginning to shift towards natural products. The naturalness of the ingredients used here makes these products important because of their advantages such as biocompatibility and biodegradability. In this study, polymer composites were prepared as fiber film samples which we aimed to develop a hybrid structure containing phase-changing material by using the phase-change material Eicosane and a commercialized biopolymer Poly (lactic acid). For this purpose, by using solution casting and electrospinning methods, composites were prepared with 50%, 40%, 30%, 20%, 10%, 5%, 2.5%, and 1% of Eicosane which were added to Poli (lactic acid) matrix and the composites characterization have been completed via SEM, DSC, DMA, TGA and Polarized Optical Microscopy techniques. The thermal and mechanic properties of these samples were examined and application areas of the films and fiber were evaluated.