D vitamini eksikliğinin derecesi ile komorbid hastalık sayısının ilişkisi
The relationship between the degree of vitamin D deficiency and the number of comorbid diseases
  1. Tez No: 597977
  2. Yazar: SAVAŞ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Vitamin D eksiklği ile malign ve malign olmayan hastalıkların ilişkisinin irdelenmesidir. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya, 01.01.2018-01.01.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi SUAM Şişli Hamdiye Etfal İç Hastalıkları Kliniği'nde yatmış olan ve D vitamini bakılmış olan hastalar alındı. Çalışmaya dâhil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan 436 hasta alındı. Vitamin D eksiklik derecesine göre 4 gruba ayrılarak, komorbid hastalık sayıları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda vitamin D eksikliği (0,05). Malignite dışı hastalıklar incelendi. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) oranları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p=0,012). Vitamin D düzeyleri derinleştikçe, KOAH sayısı arttığı görüldü. Kronik iskemik kalp hastalıkları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p˂0,05). Sonuç: Türk toplumunda D vitamini eksikliği %93 oranında görülmektedir. Çalışmamızda tüm hasta gruplarında D vitamini eksikliği oldukça sıktır. Bu çalışma doğrultusunda D vitamini eksikliği ile hastalıkların sıklığını ilişkilendirmek oldukça zor olacaktır. Bu sonuca varabilmek için kontrollü, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between vitamin D deficiency and the group of diseases which includes malign and non-malign ones. Materials and Methods: The patients who were hospitalized at SBU Şişli Hamidiye Etfal SUAM Internal Medicine Clinic between the dates of 01.01.2018 and 01.01.2019 were included in the study. 436 patients who met the inclusion and exclusion criteria were included. By the dividing into 4 groups according to the degree of vitamin D deficiency, the numbers of comorbid diseases were compared. Results: In our study, the rate of vitamin D deficiency (0,05). Furthermore, non-malignant diseases were examined. A statistically significant relationship was found between the groups in terms of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) rates (p=0,012). As the level of serum vitamin D decreases, the number of COPD patients increases.