Ürün tasarım özelliklerinin optimizasyonu için müşteri beklentilerine dayalı bütünleşik bir yaklaşım önerisi
An integrated approach for optimization of product design features based on customer expectations
- Tez No: 597999
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde, otomotiv pazarında hafif ticari araçların giderek daha fazla yer tutmasıyla piyasaya sunulan motorlu araç çeşitliliği günden güne artmaktadır. Rekabet koşullarının ağırlaşması ve teknolojideki hızlı gelişmeler nedeniyle, firmalar pazara sunacakları ürünlerde müşteri beklentilerini tam olarak karşılayacak özellikleri bulundurarak farklılaşmaya çalışmaktadır. Firmaların ürün özelliklerini farklılaştırdığı bu pazar ortamında ürüne ilave edilen her bir özellik maliyet olarak ürüne yansırken bunun ne oranda beklentiyi karşılayacağı tam olarak tahmin edilememektedir veya belirsizlik içermektedir. Bu tez çalışmasında, ürün özelliklerinin müşteri beklentisi ve satın alma gücüne bağlı olarak tanımlanması amaçlanarak dört yeni model önerilmiştir. Önerilen modeller hafif ticari araç versiyonlarının tanımlanmasında uygulanmıştır. Uygulamada elde edilen sonuçlar hem pazara sunulan endüstriyel uygulamalarla hem de benzer amaçlarla literatüre önerilen modellerden elde edilen çıktılarla kıyaslanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar, bir hafif ticari aracın piyasaya sunulacak versiyonlarına ait özelliklerin tanımlanmasında müşteri beklentisini ve satın alma gücünü dikkate alan modellerin karar destek aracı olarak başarıyla uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the variety of automobile has been increasing day by day as a result of the growing presence of light commercial vehicles in the automotive market. Due to the fierce competition conditions and the rapid developments in technology, companies try to differentiate their products at the market by providing the attributes that fulfill customer expectations. Under these circumstances, although each additional attribute increases the total product costs, the effects of these attributes on customer satisfaction are exactly unpredictable or uncertain. In the scope of this thesis, four new models have been proposed to the literature in order to determine optimum product attributes based on customer expectations and purchasing power. The proposed models have been applied to define the version specifications of light commercial vehicles. The obtained results have been compared with both existing industrial applications in the market and the findings obtained from models introduced to the literature for similar purposes. When customer expectations and purchasing power are considered, the obtained results show that each of the proposed models as a decision support tool is applied successfully to determine the version specifications of light commercial vehicles.