Bilişim teknolojilerinin üniversite öğrencileri arasında etkin kullanımı: Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi örneği
Effective use of information technologies of university students: A case of Faculty of Engineering, Gazi University
- Tez No: 598000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumların Sanayi Devrimini tamamlamasının ardından, bilişim teknolojilerindeki olağanüstü hızlı gelişmeler bilgi toplumunu doğurmuştur. Sanayi çağının temelinde yer alan mekanik güce dayalı teknoloji (insan emeği ve makineler), bilgi çağına geçişle birlikte yerini öğrenme ve yetenek değerlerine bırakmıştır. Bilgi çağına geçişin bir sonucu olarak ortaya çıkan bilgi toplumunda iletişim ve iletişim teknolojileri, üretim süreçleri, işgücü yönetimi, bilişim teknolojileri, mobil uygulamalar ve ürün geliştirme alanlarındaki gelişmeler giderek daha belirleyici olmaktadır. Bilgi çağının belki de en önemli ayağı bilişim teknolojileridir. Tıpkı sanayi devrimi sonrasında olduğu gibi bilgi çağının da kazananı bilgi teknolojilerini geliştiren, hizmet, mal ve bilgi üretim süreçlerinde etkin olarak kullanabilen toplumlar olacaktır. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin bilişim teknolojilerini kullanım etkinliğinin Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi özelinde ölçülmesi hedeflenmiştir. İlk olarak kuramsal olarak bilişim teknolojisi kavramı, tarihsel gelişimi ve günümüzde geldiği durum incelenmiştir. Ardından saha araştırması olarak anket çalışması uygulanmıştır. Seçilen örneklem 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde okuyan 356 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verilerine göre bilişim teknolojisi alanında kendini geliştirme konusunda en hevesli ve başarılı grubun bilgisayar mühendisliği öğrencileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gündelik ihtiyaçlarını karşılamak için (internet bankacılığı, online alışveriş gibi) BT imkanlarını kullanmayı daha çok tercih eden grup da yine bilgisayar mühendisliği öğrencileri olmuştur. Kimya, inşaat ve makina mühendisliği bölümü öğrencilerinde gündelik ihtiyaçlar için bilişim teknolojisi tercih etme oranı belirgin olarak az çıkmıştır. Ayrıca BT alanında yaşanan gelişmeleri olumlu karşılayan, hayatı kolaylaştırdığını düşünen, yani BT'ye her koşulda olumlu yaklaşan grup yine bilgisayar mühendisliği öğrencileri olmuştur. Sonuç olarak, bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin BT kullanımı konusunda daha aktif ve istekli; BT'ye daha olumlu yaklaştıkları ve günlük hayatlarında BT'yi yoğun olarak kullandıkları yönündeki ana hipotez ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the completion of the Industrial Revolution, extraordinary rapid developments in information Technologies formed knowledge society. The technology rest upon mechanical power (human labour and machines), which is based on the industrial age, has given its place to learning and talent with the transition to the information age. As a result of the transition to the information age, developments of communication and communication technologies in the information society, production processes, direction of effort, information technologies, mobile applications and product development have become more determinant. Probably, the most important part of the information age is information technologies. Just like following the Industrial Revolution, the gainer of the information age will be the communities which improve and use information technologies effectively in service, goods and knowledge generation processes. The aim of the study is to measure usage efficiency of information Technologies by university students specific to Gazi University Faculty of Engineering. First of all, the notion of information technology in terms of theory, its historical development and its current situation have been examined. Then, a questionnaire study was conducted as field research. The selected sample consisted of 356 students those studying in Gazi University Faculty of Engineering in the 2018-2019 academic year. According to the research, it has been seen that the most eager and successful students in self-improvement in the field of information technology are computer engineering students. The group that preferred to use IT facilities for their daily needs (such as online banking, online shopping etc.) were also computer engineering students. The rate of using information technology for their Daily needs among the students of chemical, civil and mechanical engineering was found to be significantly low. In addition, computer engineering students were the group, who welcomed the developments in IT, thought that it makes life easier, and approached IT positively in any circumstances. As a result, the hypothesis which is stated as computer engineering students are more active and eager to use IT; they find IT favourable and use IT for their daily needs has been proven.