Pinus pinea L. ve Mentha longifolia (L.) L.'den elde edilen uçucu yağlarin GC-MS analizi ve antimikrobiyal aktiviteleri
GC-MS analysis and antimicrobial activities of the essential oils obtained from Pinus pinea L. and Mentha longifolia (L.) L.
  1. Tez No: 598019
  2. Yazar: DAMLA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Pinus pinea L. (Fıstıkçamı) ve Mentha longifolia (L.) L. (Pünk) bitkilerinden su buharı distilasyonu yöntemi ile uçucu yağları elde edilmiştir. Bu uçucu yağların patojen mantar ve bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar patojen Bacillus subtilis, Enterococcus durans, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Listeria innocua, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens ve Candida albicans üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, essential oils were obtained by water vapor distillation method from Pinus pinea L. (Stone pine) and Mentha longifolia (L.) L. (Horse mint) plants. The antimicrobial effects of these essential oils on pathogenic fungi and bacteria were investigated. Essential oils obtained from plants were tested on pathogen Bacillus subtilis, Enterococcus durans, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Listeria innocua, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens and Candida albicans.