Fıstıkçamı (Pinus pinea L.)ve yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.) öz ve diri odunlarının kimyasal ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination to chemical and morphological properties of heartwood and sapwood of peanut pine and balack lobust
- Tez No: 325741
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ, PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; ülkemiz topraklarında uygun olarak yetişebilen Fıstıkçamı (Pinus pinea L.) ile Yalancı Akasya (Robinia pseudoacacia L.) öz ve diri odunlarının kimyasal ve morfolojik özellikleri araştırılmıştır.Fıstıkçamı ve Yalancı Akasya öz ve diri odununun kimyasal analizlerinde; holoselüloz, selüloz, lignin, alfa selüloz, kül oranı, eter çözünürlüğü, sıcak ve soğuk su çözünürlüğü ve %1'lik NaOH çözünürlüğü belirlenmiş ve kimyasal içerikler bakımından öz odun ile diri odun arasında farklılıklar tespit edilmiştir.Fıstıkçamı ve Yalancı Akasya'nın öz ve diri odununun morfolojik özelliklerinden; lif uzunluğu, lif genişliği, çift çeper kalınlığı ve lümen genişliği ölçülmüştür. Bu ölçümler kullanılarak lifsel yapıdaki hücrelerin morfolojik özelliklerinden Keçeleşme oranı, Elastikiyet katsayısı, Katılık katsayısı Runkel sınıflandırması, Mühlstep sınıflandırması ve F faktörü hesaplanmıştır. Bu özelliklerin kağıdın fiziksel direnç özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada Fıstıkçamı ile Yalancı Akasya öz ve diri odunu kağıt yapımına uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical and morphological properties were investigated of heartwood and sapwood of Peanut Pine (Pinus pinea L.) and Black Locust (Robinia pseudoacacia L.) that these woods can suitably grow in the territory our country.Chemical analysis of heartwood and sapwood of Peanut Pine and Black Locust; holocellulose, cellulose, lignin, alpha cellulose, ash, ether resolution, hot and cold water solubility and solubility rate of % NaOH were determined and in terms of chemical ingredients were identified the differences of heartwood and sapwood.Morphological properties (fiber length, fiber diameter, double wall thicknesss of the lumen dia with) of heartwood and sapwood of Peanut Pine with Black Locust were determined. The felting rate, elasticity coefficient, rigidity coefficient, Runkel classificication, Mühlstep classification and F ratio were calculated from the wood fiber morphological properties and tehe effects of these properties on pulp strength properties were investigatied. According to the result of this study, it was found that the heartwood and sapwood of Peanut pine with Black lobust were suitable for pulping.