Performance study of non-toxic anticorrosive pigments in formulation of epoxy primers
Epoksi astarların formülasyonunda toksik olmayan antikorozif pigmentlerin performansının incelenmesi
- Tez No: 598037
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, metal yüzeyini korozyondan koruyacak çevre dostu yeni antikorozif pigmentlerin araştırılması üzerinedir. Bu çalışmada incelenen antikorozif maddeler olarak magnezyumun oksiaminofosfat tuzları, kalsiyum iyon değişimli silika, organik olarak değiştirilmiş çinko ortofosfat, çinko alüminyum ortofosfat, çinko alüminyum polifosfat ve çinko alüminyum molibden ortofosfat kullanılmıştır. Bu çalışmalarda azaltılmış pigment hacim derişimi (Pigment Volume Concentration-PVC) oranı sabit tutulmuştur. Hazırlanan boyaların korozyona karşı koruma performanslarını belirlemek için hızlandırılmış yapay yaşlandırma testleri ile elektrokimyasal empedans spektroskopisi yöntemi uygulanmıştır. Antikorozif pigmentli boyaların morfolojik tanımlanması için Taramalı Elektron Mikroskopu, kaplama katmanındaki elementlerin dağılımı için ise Enerji Dağıtıcı X-ışını spektroskopisi tekniği kullanılmıştır. Ek olarak, ozmotik kabarcıklanma ile kullanılan pigmentlerin suda çözünür madde miktarları arasında bir ilişki olup olmadığı değerlendirilmiştir. En iyi korozyon davranışı, sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik yüzeyler için sırası ile çinko alüminyum molibden ortofosfat ve çinko alüminyum polifosfat pigmenti ile hazırlanan boyalara aittir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the investigation of new environmentally friendly anticorrosive pigments to protect the metal surface from corrosion. In this study, oxyaminophosphate salts of magnesium, calcium ion-exchange silica, organically modified zinc orthophosphate, zinc aluminum orthophosphate, zinc aluminum polyphosphate and zinc aluminum molybdenum orthophosphate were used as the anticorrosive agents examined. In these studies, reduced pigment volume concentration (PVC) ratio was kept constant. In order to determine the corrosion protection performance of the paints prepared, accelerated artificial ageing tests and electrochemical impedance spectroscopy method have been applied. The surface morphology of anticorrosive paints have been characterized by using Scanning Electron Microscopy and also the distribution of elements in the coating layer have been determined by using Energy Dispersive X-ray (EDX) spectroscopy technique. Osmotic blistering and the water soluble matter amount of the pigments have been evaluated to check whether or not there is a relationship between them. In this study, coating formulated with ZAMP and ZAPP had the best anticorrosive behavior in hot rolled steel surfaces and colled steel surfaces respectively.