Sibernetik mekân oluşumu
Cybernetic space formation
- Tez No: 598036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sibernetik çalışmalarla birlikte insanların kurduğu sistemlere, geri besleme özelliği getirilmesi sayesinde kendi varlıklarını sürdürebilme şansı verilmiştir. İnsanın entropiye karşı direnişinde insan bedeninin yapay sibernetik sistemlerle bütünleşmesi sağlanarak özne ve nesne ilişkisinde bir kırılma noktası yaratılmıştır. Dördüncü endüstri devrimi ve bilgi iletişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte bilgi çağının kapısı aralanmıştır. Üretilen sonsuz bilgi, bedenin uzantısı haline gelen nesneler aracılığıyla vücudumuza kadar sızmış ve insan giderek büyük verinin parçası haline gelmiştir. İnternet ortamının sağladığı bağlantı olanakları insanın bedenindeki ve etrafındaki sınırları kaldırarak, insanı büyük bir ağa bağlantılı hale getirmiştir. Bu sebeple insanın yeni bedeniyle birlikte mekân içindeki varoluşu ve kent yaşamıyla ilişkisi de güncellenmektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte sibermekân kavramı sadece edebiyat ve sinema kapsamında ele alınmakla kalmayıp günümüzde artık etrafımızda da oluşmaya başlamıştır. Bu bağlamda tez kapsamında, teknolojik gelişmelerin insanın günlük yaşamına etkisi bu bağlamda incelenerek; insanın mekânla ilişkisinde yaşanan dönüşümü ve yeni kentsel mekân deneyimlerini, ağlarla birlikte geçiş yapılan sibermekân kavramını araştırmak amaçlanmıştır. Sonuç olarak, BIT'lerle etrafımızda örülmeye başlayan sibermekânın bağlamsal altyapısı, üretim olanakları ve oluşumunda mimarın rolü tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thanks to cybernetic studies, people were given the chance to sustain their own assets through the ability to feedback to the systems they established. In the resistance of human to entropy, a break point in the relationship between subject and object was created by integrating the body with artificial cybernetic systems. With progresses made in both forth-industrial reform and informational communication technology, the door to information age has been opened. The infinite information produced has infiltrated into our bodies through objects that become extensions of the body and in this way, human beings have become part of the increasingly large data. The connection features provided by the internet space have removed the borders between the body and its surrounding, linked humans to a large network. Because of that, the existence of the human being in the space with his newly formed body and the relationship with the urban life around him are also upgraded. With developing technology, the term of cyberspace has not only been used in literature and cinema, it also started to form around us. In this context, by examining the effects of technological developments on daily life of human, the aim of this study is to investigate the transformation of man and his relation to space, the experiences of new urban space and the concept of cyberspace transition with networks. As a result, the role of the architect in the contextual platform of cyberspace that has begun to be built around bytes, the production utilities and formation are discussed.