Türkiye'de hava ulaştırma sektörü ve iktisadi büyüme üzerindeki etkisi
Air transport sector and its effects on economic growth in Turkey
- Tez No: 598040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sivil Havacılık, Ulaşım, Economics, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Havayolu ulaştırması ile iktisadi düzenlemeler ve iktisadi büyüme yakından ilişkilidir çünkü havayolu ulaştırması kapsamında yapılan iktisadi düzenlemeler havayolu şirketlerinin piyasadaki etkinlikleri, kapasiteleri, sözkonusu hizmetlerin fiyatı ve fonksiyonlarını etkilemektedir. Bu çalışmada, iktisadi büyüme kavramı hakkında teorik bir bilgi verildikten sonra Türkiye'deki ulaştırma sektörü ve özellikle hava ulaştırma sektörü kavramsal olarak ortaya konulmaktadır. Daha sonra ise hava ulaştırma ve iktisadi büyüme arasındaki ilişki sermaye birikimi, nüfus ve teknolojik gelişme kavramları çerçevesinde irdelenmektedir. Sonuç olarak, iktisadi büyüme sonucunda hava ulaştırma sektörü büyümektedir çünkü sektörün gelişimi ekonomide etkili olan faktörlerin gelişimine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
It is closely related to air transport and economic regulation and economic growth because air transport regulations affect the efficiency, capacity, price and functions of airlines in the market. In this study, after giving the theoretical knowledge about the concept of economic growth, the transport sector in Turkey and in particular the air transport sector are set forth conceptually. Then, the relationship between air transportation and economic growth is examined within the framework of capital accumulation, population and technological development concepts. As a result, as a result of economic growth, the air transport sector is growing because the development of the sector depends on the development of factors influencing the economy.