Okul yönetcilerinin yönetim anlayışlarının yönetim kuramları açısından beden eğitimi öğretmenlerinin mobbing algı düzeylerine etkisi
The effect of management approach of the school adminastrators on physical education teachers' mobbing perception in the terms of management theories
- Tez No: 598070
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin yönetim anlayışlarını belirlemek ve bu yönetim anlayışının yönetim kuramları açısından beden eğitimi öğretmenlerinin mobbing algısı üzerine etsisinin ne düzeyde olduğunu tespit etmektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde olup, uygulanan anketler resmi okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerine ve okul yöneticilerine uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Kırıkkale ilinde Temel Eğitim ve Orta Eğitim kurumlarında görev yapan okul yöneticileri ve Beden Eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. 173 Temel Eğitim ve Orta Öğretim kurumlarından gönüllü olan 100 okulda görev yapan 186 yönetici ve 114 Beden Eğitimi öğretmenleri anketin örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada iki ayrı ölçek kullanılmıştır. Öğretmen ve yöneticiler için düzenlenen“Yönetim Anlayışları Ölçeği”oluşturulurken Baby Boomers, X Kuşağı ve Y kuşağı ile ilgili edebiyat taraması yapılmış olup, kuşakların iş yaşamına dair özellikleri araştırılmıştır. Buna ilişkin üç kuşağın iş yaşamında kesiştikleri ve ayırt edici nitelik taşıyan özelliklerine dair sorularla bir anket oluşturulmuştur. Özden (2015) Araştırmada kullanılan ölçeklerden, orijinal adı“Negative Acts Questionaire”(NAQ) olan olumsuz davranışlar ölçeği, işyerinde psikolojik tacize maruz kalanları belirlemek üzere Einarsen (1996) tarafından geliştirilmiştir. Bu bağlamda Cemaloğlu (2007) tarafından uyarlanan olumsuz davranışlar ölçeği (NAQ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerine göre kendi yöneticilerinin Y kuşağı yönetim anlayışına sahip olması onların hiç düzeyinde algıladıkları mobbing algısına orta düzeyde pozitif yönde etki etmektedir. Bununla birlikte, yöneticilerin görüşlerine göre kendi üst yöneticilerinin Y kuşağı yönetim anlayışına sahip olması onların hiç düzeyinde algıladıkları mobbing algısına zayıf düzeyde pozitif yönde etki etmektedir. Buna göre, yöneticiler, kendi üst yöneticilerini öğretmenlerin yöneticileri hakkındaki algılarına göre daha fazla Y kuşağına yakın görebilmektedir. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin görüşleri yaşlarına göre karşılaştırıldığında, mobbing algılarında bazı maddelerde anlamlı fark görülmüştür. Yönetim anlayışları ölçeğinin genel ortalamalarında da yaş grupları arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmen grubu içerisinde, olumsuz davranışlar ölçeğine göre erkeklerin mobbing algısı kadınların mobbing algısına göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the management approaches of school administrators and detect the level of this management approach on physical education teachers' perception of mobbing in terms of management theories. The research which has been correlational survey model applied to physical education teachers and school administrators who work in official goverment schools. The universe of the study consists of School Administrators and Physical Education teachers who work in Primary Education and Secondary Education Institutions in Kırıkkale province. The sample of the questionnaire consists of 186 managers and 114 Physical Education teachers working in 100 schools which are volunteers from 173 primary and secondary education institutions. Two different scales were used in the study. Characteristics of generations related to work life have been investigated while“Management Approaches Scale”for Teachers and Managers has been composed, literature search has been made on Baby Boomers, Generation X and Generation Y. A questionnaire was formed with the questions about the characteristics of the three generations at the intersection and distinguishing features of the work life. Özden (2015) One of the scales that used in the research -“Negative Acts Questionaire”(NAQ), was developed by Einarsen (1996) to identify those who were exposed to psychological harassment in the workplace. In this context,“Negative Acts Questionaire”was used adapted by Cemaloğlu (2007). In consequence of the research, According to the opinions of physical education teachers, the fact that their managers have a Y generation management understanding has a moderate positive effect on the perception of mobbing that they have perceived at that is not at all. However, according to the opinions of the managers, the fact that their executives have Y generation management approach has a weak positive effect on the perception of mobbing they perceive at their level. Accordingly, managers may think that their supervisors more closely related to the Y generation than the perceptions of their teachers. When the opinions of teachers and administrators who participated in the research were compared according to their age; In the perception of mobbing, some significant differences were observed in some substances. Moreoever according to scale of“Negative Acts Questionaire”, the perception of mobbing of males is significantly higher than the perception of mobbing as regards women.