Akıllı şebeke teknolojilerinin incelenmesi ve Türkiye açısından durum analizi
Researching of smart grid technologies and analysis of the situation for Turkey
  1. Tez No: 598071
  2. Yazar: ÖMER FARUK DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışmasında, geniş bir ölçekte“akıllı şebeke”kavramı ve akıllı şebeke teknolojileri incelenmiş olup, dünya genelinde yapılan çalışmalar ile uygulamalar araştırılmıştır. Akıllı şebeke kapsamında; yenilenebilir enerji kaynaklarının artan kullanımı, elektrikli araçların yaygınlaşması ve bunların elektrik şebekesine entegrasyonu konuları başta olmak üzere, akıllı şebeke ile elde edilebilecek faydalar analiz edilmiştir. Bu çerçevede, yapılan tez çalışması sonucunda Türkiye'de yapılması gerekenlerin tartışılması, akıllı şebeke ve beraberindeki hususlarda detaylı bilgiler ve sonuçlar ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında; öncelikle ulusal ve uluslararası literatür taraması yapılmıştır. Konu ile ilgili genel bir bilgilendirme ve giriş yapıldıktan sonra, dünyadaki akıllı şebeke çalışmaları ve uygulamaları incelenmiştir. Daha sonra akıllı şebeke teknolojilerine ilişkin çeşitli incelemeler ve nümerik karşılaştırmalar yapılmış olup, akabinde Türkiye'deki mevcut enerji sistemi ve elektrik şebekesinin durumu analiz edilmiştir. Devamında, fayda-maliyet analizi yöntemleri ve Avrupa Birliği'ndeki yaygınlaştırma çalışmaları incelenmiştir. Bu aşamaların sonrasında, Türkiye'de yapılan uygulama çalışmaları ve pilot projeler araştırılmış olup, önem arz edebilecek somut saha verileri ve projeksiyonlar sunulmuştur. Tez çalışmasının sonucu olarak, akıllı şebekeler alanında yapılması gereken uygulamalara, teknolojik seçimlere ve atılması gerekli adımlara dair çeşitli değerlendirmeler ile bulgular ortaya konulmuştur. Bu noktada, Türkiye'de yapılacak çalışmalara katkı sağlaması amacı ile“Örnek Bir Akıllı Şebeke Yol Haritası”ve“Örnek Bir Türkiye Akıllı Şebekeler Strateji Belgesi”hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, on a large scale“smart grid”concept and smart grid technologies were researched and also studies and applications were investigated throughout the world. Within the scope of smart grid; the benefits of the smart grid, especially topics of the increase in the use of renewable energy sources, the widespread of electric vehicles and their integration into the electricity grid were analyzed. As a result of this work, it is aimed that various assessments and results were presented about smart grid and things that can be done in Turkey were discussed. In the thesis, primarily a national and international literature review was made. After a brief introduction and general information about the subject, smart grid studies and applications around the world were analyzed. Then, variety of studies and numerical comparisons of smart grid technology were made and the status of existing energy systems and electrical networks in Turkey were analyzed. Subsequently, the cost-benefit analysis methods and dissemination works in the European Union were analyzed. After these steps, practice studies and pilot projects in Turkey was researched to put forward tangible data and projections that might be important. As a result of the study, various assessments and findings about the things that needs that can be done on smart grid applications, technological choices and regarding the required steps were presented. At this point,“Example a Smart Grid Roadmap”and“ Example a Smart Grid Strategy Document of Turkey”were prepared to provide added value to the work to be done in Turkey.